LKS časopis

Recenzovaný časopis
České stomatologické komory

elektronická verze

ISSN 1210-3381 (Print)
ISSN 2571-2411 (Online)

ČSK
Aktuální číslo
Rubriky
Témata
Autoři

Ve dnech 2. a 3. 7. 2024 se Finsko stalo hostitelskou zemí pro Dental Education Summit 2024, který se konal v sídle společnosti Planmeca v Helsinkách. Tento summit byl určen zástupcům vyučujících zubního lékařství z univerzit po celé Evropě. Setkání se zúčastnilo více než 120 odborníků ze sedmnácti zemí a šedesáti univerzit. Mezi země s nejpočetnějšími skupinami akademiků patřilo Turecko a Polsko.

Doc. MUDr. Jakub Suchánek, Ph.D., přednosta královéhradecké kliniky, u haptického simulátoru.

Akce poskytla mnoho příležitostí k odborným diskuzím a ke sdílení nejlepších výukových postupů a kurikul v oblasti vzdělávání v zubním lékařství. Program summitu byl velmi bohatý a zahrnoval širokou škálu přednášek, které se věnovaly například budoucím požadavkům na bezpečnost pacientů, výuce moderních metod digitální diagnostiky kazů a využití digitálních nástrojů pro zlepšení klinické výuky v zubním lékařství.

Doc. Antti Kämppi (University of Helsinki, Finsko) představil mnohočetné možnosti audiovizuálního přenosu výuky klinických postupů do výukových prostor a přiblížil účastníkům preklinickou a klinickou část kurikula na helsinské univerzitě. Podrobněji se věnoval výuce kurzu Digitální stomatologie, který má jak preklinickou, tak klinickou část. Jeho kolega prof. Juho Olavi Suojanen zase demonstroval výuku návrhů a výrobu individualizovaných implantátů při léčbě zlomenin obličejového skeletu a při onkologických operacích. Prof. Ivo Krejci (University of Geneva, Švýcarsko) propagoval tzv. subklinickou výuku stomatologie, která zahrnuje digitální transiluminaci, či fluorescenci zubů včetně neinvazivních technik léčby zubního kazu. Prof. János Vág (Semmelweis University, Maďarsko) sdílel poznatky z výuky digitálních technologií v pregraduální výuce, kterou zahájili na univerzitě v roce 2022. Přínos této výuky vidí zejména při kontrole množství odpreparovaných tkání, odstranění chyb při konvenčním otiskování, zrychlení výroby náhrad a menší množství úprav při odevzdání, což je pro začátečníky v oboru stomatologie v rámci konvenčního pracovního postupu velmi obtížné.

Významnou součástí programu byly také praktické ukázky nejnovějších technologií a nástrojů v oblasti zubního lékařství. Mezi nejzajímavější patřil haptický simulátor (Planmeca), který poskytuje realistickou zpětnou vazbu při simulaci různých zubních zákroků. Tento simulátor využívá pokročilé technologie pro vytvoření haptické odezvy, která věrně napodobuje pocit skutečného zákroku, což je nesmírně užitečné pro výuku a trénink studentů zubního lékařství. Předvedeny byly také simulátory, které nabízejí různé scénáře a možnosti pro praktický výcvik.

Jedním z nejvýznamnějších přínosů této akce byla možnost navázat důležité kontakty v zahraničí, které otvírají akademickým pracovníkům dveře k potenciální spolupráci na budoucích projektech a inovativních řešeních v oblasti zubního vzdělávání.

Za Českou republiku se summitu zúčastnili zástupci většiny lékařských fakult, kde je obor Zubní lékařství vyučován (Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého a Ostravská univerzita).

Účastníky Dental Education Summit 2024 byli zástupci vyučujících zubního lékařství z univerzit po celé Evropě.
Zástupci českých a slovenských univerzit.

14. 9. 2024

LKS 09/2024

LKS. 2024; 34(9): S126 – S127

Autor:

Fotografie

  • Archiv Lenky Vavřičkové

Rubrika:

Téma: