LKS časopis

Recenzovaný časopis
České stomatologické komory

elektronická verze

ISSN 1210-3381 (Print)
ISSN 2571-2411 (Online)

ČSK
Aktuální číslo
Rubriky
Témata
Autoři

Ve spolupráci Sdružení studentů stomatologie ČR a Rwandské asociace studentů stomatologie (RDSA) se ve dnech 27. 7. až 9. 8. 2024 ve Rwandě uskutečnil projekt Second annual INSEKO international voluntary program – dobrovolnická činnost pro absolventy a studenty stomatologie z České republiky. Celkem do africké Rwandy vyjelo 25 účastníků, z toho 21 studentů zubního lékařství, 4 stomatologové a fotograf projektu RNDr. Ivo Králíček, Ph.D.

Studenti i lékaři z Česka a Rwandy navzájem sdíleli své znalosti a zkušenosti při společném ošetřování. Nejčastějším problémem byly rozsáhlé kariézní léze a zubní kámen. S parodontálními lézemi se účastníci setkali minimálně. Přestože spousta pacientů v životě nedržela v ruce kartáček, nebyl stav zubů až tak špatný. Důvodem je pravděpodobně velmi odlišné složení stravy.

Hlavní koordinátorkou této dvoutýdenní akce byla Libuše Čermáková, studentka zubního lékařství na Masarykově univerzitě v Brně, která pracuje v našem sdružení na pozici NEO – National Exchange Officer. Dalším členem organizačního týmu byl Václav Kheil, v té době 1. viceprezident SSSČR a student Lékařské fakulty UK v Plzni, který zajišťoval především fundraising projektu. Významným členem organizačního týmu byla také Martina Gajdušková, studentka Univerzity Palackého v Olomouci, která se před dvěma lety zúčastnila ve Rwandě obdobného projektu, a její zkušenosti tak byly při organizaci akce cenným přínosem.

Cílem projektu bylo poskytnutí zdravotní péče v oblasti dutiny ústní a edukace o dentální hygieně v sociálně znevýhodněných komunitách v odlehlých oblastech Rwandy. Naši studenti a absolventi, společně se studenty a zkušenými rwandskými lékaři, vyjížděli každé ráno z hlavního města Kigali do celkem tří zdravotnických center, kde zvládli prohlédnout a ošetřit přes stovku pacientů denně. Pro mnohé z nich to byla první návštěva zubního lékaře a první stomatologické ošetření, kterého se jim kdy dostalo. Společnými silami zvládli za celou dobu trvání stáže dobrovolníci ulevit od bolesti a potíží téměř třem tisícům obyvatel Rwandy.

Všední dny se nesly v duchu pracovním, nicméně o víkendech měli účastníci možnost poznat Afriku také z jiné stránky. Během stáže se totiž uskutečnilo několik výletů, například na safari do národního parku Akagera, nebo na lodičkách po jezeře Kivu. Zážitkem byla také návštěva památníku genocidy v hlavním městě Kigali.

Kromě zdokonalení klinických dovedností a získání bohatých zkušeností byl projekt také skvělou příležitostí k poskytnutí potřebné pomoci lidem v nouzi, poznání nové země a zcela jiné kultury, seznámení se se skvělými lidmi z našeho oboru a navázání nových přátelství.

Rádi bychom poděkovali organizátorům akce za jejich práci, čas a odhodlání a všem účastníkům za jejich odvahu, nasazení a skvělou týmovou práci.

Projekt by se nemohl uskutečnit bez sponzorů v čele s generálním partnerem KAVO. Všem sponzorům děkujeme za podporu a děkujeme rovněž Univerzitě Karlově v Praze, Masarykově Univerzitě v Brně a Univerzitě Palackého v Olomouci za finanční podporu účastníků této stáže. S financováním projektu pomohla také veřejná sbírka, do které přispělo mnoho větších i menších dárců. Všem srdečně děkujeme!

U každého zdravotnického střediska čekaly každý den stovky lidí. Dle výzkumu Rwanda Biomedical Centre (RBC) Noncommunicable Diseases (NCDs) se v roce 2022 nikdy nedostalo žádné formy stomatologické péče přibližně 57 % tamních obyvatel. Pro většinu Rwanďanů bylo naše ošetření vůbec prvním stomatologickým ošetřením.
Skupina studentů ze zdravotnického centra Bushara společně s ošetřenými Rwanďany. Další skupiny působily současně v Gihaře a Gikomeru.
Na ošetření během stáže dorazilo spoustu dětí. O zubní hygieně slyšely mnohdy poprvé a často podle toho vypadaly i jejich zuby. Při ošetření pak ale většinou spolupracovaly a i přes bolest a pláč nechaly ústa otevřená a chtěly ošetření dokončit.