Odborné stanovisko představenstva Komory č. 2/2024 k vybavení zdravotnických zařízení poskytovatelů ambulantních zdravotních služeb zubních lékařů pro řešení neodkladných stavů
Schváleno usnesením představenstva ČSK č. USN2024/12/02 ze dne 13. 12. 2024, kterým bylo současně zrušeno dosud platné odborné stanovisko představenstva Komory č. OSP 1/2018 ze dne 11. 5. 2018 k vybavení zdravotnických zařízení poskytovatelů ambulantních zdravotních služeb zubních lékařů pro řešení neodkladných stavů.
Představenstvo České stomatologické komory vydává podle § 39 odst. 3 organizačního řádu ČSK toto odborné stanovisko představenstva Komory k vybavení zdravotnických zařízení poskytovatelů ambulantních zdravotních služeb zubních lékařů pro řešení neodkladných stavů:
1. Zdravotnické zařízení poskytovatele ambulantních zdravotních služeb zubních lékařů musí být vybaveno nejméně těmito pomůckami pro poskytnutí první pomoci (viz Příloha č. 2 k vyhlášce č. 92/2012 Sb.):
a) resuscitační rouška nebo samorozpínací vak včetně masky,
b) vzduchovody,
c) rukavice,
d) výbava pro stavění krvácení,
e) prostředky k zajištění žilního vstupu.
2. Zdravotnické zařízení poskytovatele ambulantních zdravotních služeb zubních lékařů je vhodné vybavit těmito dalšími pomůckami pro řešení neodkladných stavů:
a) samorozpínací resuscitační vak včetně masky,
b) elastické škrtidlo,
c) periferní žilní kanyly pro děti a pro dospělé,
d) infuzní set,
e) injekční stříkačky (5, 10),
f) tampony a roztok k povrchové dezinfekci kůže,
g) náplast k fixaci,
h) fonendoskop,
i) tonometr s manžetou na paži,
j) automatický externí defibrilátor (AED).
3. Zdravotnické zařízení poskytovatele zdravotních služeb zubních lékařů musí být vybaveno léčivými přípravky pro poskytnutí první pomoci (viz Příloha č. 2 k vyhlášce č. 92/2012 Sb.), jimiž se rozumí zejména
a) adrenalin – sympatomimetikum, 1 : 1000 v injekčním roztoku nebo adrenalinový autoinjektor („adrenalinové pero“)
Použití u anafylaktického šoku:
Intramuskulární injekce
- dospělí a děti nad 12 let – 0,5 mg (0,5 ml = půl ampule)
- děti od 6 do 12 let – 0,3 mg (0,3 ml),
- děti do 6 let – 0,15 mg (nutno mít inzulínovou jehlu a stříkačku).
Adrenalinový autoinjektor
- pro děti do 30 kg obsahuje dávku 0,15 mg adrenalinu,
- pro děti nad 30 kg a dospělé obsahuje dávku 0,3 mg adrenalinu.
Vždy intramuskulární aplikace do anterolaterální strany stehenního svalu, lze i přes oděv. Po vytažení jehly/autoinjektoru masírovat 10 sekund místo aplikace. Opakovat podle stavu a krevního tlaku po 5 minutách,
b) fyziologický roztok k infuzi,
c) inhalační ß2 sympatomimetikum (např. salbutamol apod.) – bronchodilatans k terapii akutního bronchospazmu (astma, chronická bronchitida, CHOPN)
Použití u akutních stavů – akutní bronchospazmus:
- dospělí a děti nad 12 let: 1 až 2 inhalační dávky,
- děti od 4 do 12 let: 1 inhalační dávka, v případě potřeby lze zvýšit na 2 inhalační dávky,
d) nitrát ve spreji – vazodilatans (např. glycerol trinitrát, isosorbid dinitrát apod.),
Použití u akutních stavů (nutno zohlednit riziko hypotenze):
- akutní záchvat anginy pectoris: na počátku záchvatu 1 dávka (0,4 mg) pod jazyk, pokud příznaky neustoupí, může být dávka opakována v pětiminutových intervalech, celkem nejvýše 3 dávky. Dávka se aplikuje pod jazyk, po aplikaci pacient zavře ústa. Sprej by neměl být vdechnut. Je-li to možné, pacient by měl při aplikaci sedět ve vzpřímené poloze,
- léčba hypertenzní špičky (krize),
- spasmus arteria centralis retinae (výpadek zorného pole po aplikaci lokální anestezie),
e) prostředek k výplachu oka (oční antiseptikum).
Komentář k OSP 2/2024
Na základě dotazů a podnětů od kolegů zubních lékařů, které tlumočil MUDr. Vladimír Ščigel, Ph.D., MBA, představenstvo ČSK aktualizovalo doporučený obsah „pohotovostní lékárničky“ (původní OSP 1/2018). Hlavní změnou je doplnění možnosti nahradit roztok adrenalinu v ampulích (který má krátkou exspiraci) adrenalinovým autoinjektorem – „perem“.
Doplněno je i doporučené dávkování a způsob podání v případě anafylaktické reakce. Naopak bylo vypuštěno doporučení podání adrenalinu v případě srdeční zástavy. To sice je stále součástí guidelines pro rozšířenou resuscitaci (ALS – advanced life support) [1], ovšem v podmínkách běžné praxe zubního lékaře je prioritní poskytovat kvalitní základní resuscitaci (BLS – basic life support). Podání adrenalinu při srdeční zástavě vyžaduje kromě monitoringu pacienta zajištění intravenózního nebo intraoseálního vstupu. Zajištění i. v. vstupu je při zkolabovaném krevním řečišti krajně obtížné a marné pokusy pouze zhoršují kvalitu resuscitace. Intraoseální přístup je sice efektivní a jednoduchý, vyžaduje ale speciální vybavení a trénink.
Pro praxe, které mají zájem doplnit vybavení pro poskytnutí první pomoci nad doporučené minimum, je nejpřínosnější pořízení AED – automatizovaného externího defibrilátoru. Nejdůležitější je dobře se naučit správný postup první pomoci a tyto dovednosti si pravidelně aktualizovat a upevňovat. Ideální jsou prezenční kurzy zaměřené specificky na zubní lékaře. Pro základní orientaci a osvěžení znalostí lze doporučit online výukové pomůcky, například interaktivní algoritmy [2].
Doporučení k resuscitaci (KPR)
Najdete na: https://www.resuscitace.cz/
Doporučení, jak správně provádět základní i rozšířenou kardiopulmonální resuscitaci (KPR), vydává European Resuscitation Council.
Na webu České resuscitační rady (https://www.resuscitace.cz/) lze nalézt autorizované překlady doporučení i obrazová schémata. Ta lze vytisknout a vyvěsit v ordinacích za podmínky, že nebudou jakkoli měněna či upravována.
Doporučené postupy jsou na základě analýzy mnoha proběhlých akutních stavů s nutností KPR pravidelně aktualizovány. Nejbližší aktualizace bude k dispozici na podzim tohoto roku.
Literatura
1. European Resuscitation Council. Česká resuscitační rada. www.resuscitace.cz. [Online] [Citace: 22. 12. 2024.]. https://www.resuscitace.cz/doporucene-postupy/rozsirena-resuscitace.
2. Štourač P. Advanced Life Support u dospělých. www.akutne.cz. [Online] [Citace: 22. 12. 2024.] https://www.akutne.cz/algorithm/cs/140-advanced-life-support-u-dospelych/.
15. 2. 2025
LKS. 2025; 35(2): 34 – 35
Autoři:
Rubrika:
Téma: