LKS časopis

Recenzovaný časopis
České stomatologické komory

elektronická verze

ISSN 1210-3381 (Print)
ISSN 2571-2411 (Online)

ČSK
Aktuální číslo
Rubriky
Témata
Autoři

V říjnu 2023 byl zahájen historicky první zimní semestr magisterského studijního programu Zubní lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Cesta k získání akreditace programu byla komplikovaná, vyvstávaly pochybnosti o účelnosti vzniku nového výukového pracoviště, o schopnosti zajistit zde plnohodnotnou výuku po technické i personální stránce, v podstatě „na zelené louce“. V září 2023 byla akreditace udělena, a to na tři roky. Ostravští studenti zubního lékařství tedy nyní mají za sebou první ročník a postupují do druhého, do akademického roku 2024/2025 byli přijati noví „prváci“. Jaký byl tento první rok a co bude dál? Na to se redakce LKS zajela zeptat přímo na Ostravskou univerzitu.

Doc. MUDr. Martin Starosta, Ph.D., vedoucí Katedry zubního lékařství LF OU.

Za ostravskými studenty zubního lékařství jsme se vydali v pátek 7. 6. 2024. Výuka zde stále probíhala, protože zimní semestr začal o něco později než na jiných fakultách. Průvodkyní nám byla MUDr. Kateřina Pražáková, jedna z vyučujících a mimo jiné také předsedkyně OSK Ostrava. Projektu výuky v Ostravě fandila od začátku. Hlavně ji však baví práce se studenty a nadchla pro ni i mnoho svých kolegů z místních praxí. Provedla nás nově vybudovanými učebnami pro preklinickou výuku – odbornou zubní učebnou neboli fantomárnou, odbornou zubní laboratoří, klinickou zubní učebnou a přednáškovou učebnou, které se nacházejí v areálu teoretických ústavů Lékařské fakulty. O studiu a výuce nám řekla:

„První ročník absolvuje dvacet studentů, tak jak je stanoveno v akreditaci. Z toho je pět mužů a patnáct žen. Naše sylaby jsou samozřejmě stejné jako na ostatních fakultách. Jedno specifikum ale přece jen máme. V Ostravě jsme druzí v Česku, kde vyučujeme praktické techniky čištění zubů. Inspiraci jsme čerpali z Lékařské fakulty v Praze, kde pod vedením MUDr. Lucie Sedelmayer existuje samostatný předmět – preventivní stomatologie. V Ostravě jsme do předmětu kariologie zařadili šest seminářů zaměřených na prevenci. Tyto semináře se skládají ze dvou částí: teoretické a praktické. Instruktoři ze Společnosti preventivní stomatologie v nich individuálně se studenty nacvičují různé techniky čištění zubů. Je důležité, aby studenti nejen sami ovládali správné techniky, ale také aby byli schopni tyto dovednosti předat dalším lidem. Jednoduše to znamená, že studenti si povinně v rámci sylabu čistí zuby, respektive učí se čistit si zuby. Sami jsou velice překvapeni, že to vůbec není nějaká vrozená dovednost.“

Na hodnocení prvního roku výuky jsme se zeptali vedoucího Katedry zubního lékařství LF OU doc. MUDr. Martina Starosty, Ph.D.

„Odpověď bych rozdělil na čtyři základní části. Tou první jsou studenti. Jsou šikovní a určitě to bylo dáno také tím, že z počtu 460 uchazečů jsme jich přijali pouze dvacet. Nejlepší z nejlepších. Jde jim to i manuálně, což vidíme na praktikách preklinického zubního lékařství. Pro akademický rok 2024/2025 jsme opět přijímali dvacet studentů přibližně ze 760 uchazečů a věřím, že i tento nový prvák bude výborný.

Za druhé je to výuka. Musím vyzdvihnout všechny praktické zubní lékaře, kteří s námi spolupracují. Jsou erudovaní, spolehliví, a co je důležité – baví je to. Je to z jejich strany spíše dobrovolnická práce, protože finanční odměna je nízká. Vše, na čem jsme se dohodli, vždycky dodrželi. Kdyby nebylo jich, nemohli bychom náš projekt realizovat. Máme sestavený pedagogický kádr pro teoretické předměty v prvních dvou ročnících. Teď začneme oslovovat další kolegy, kteří podepsali předběžnou spolupráci a kteří budou zajišťovat výuku v jednotlivých oborech v klinických ročnících.

Třetí oblastí jsou naše výukové prostory a technické vybavení. Dodrželi jsme vše, co jsme v rámci akreditačního řízení slíbili. Perfektně funguje fantomová učebna, laboratoř, výuková ordinace. Vybavení máme rozšířeno o simulátor virtuální reality, což ovšem vnímám jako zajímavý, ale přece jen pouhý doplněk naší výuky.

Čtvrtý okruh bych nazval klinickým zázemím pro praxi. To už se týká blízké budoucnosti. Musíme vybudovat – a také na tom intenzivně pracujeme – samostatné stomatologické oddělení vedle stávajícího pracoviště ÚČOCH ve Fakultní nemocnici Ostrava. Často se o tom mluvilo tak, že studenty pro praktickou výuku rozmístíme do soukromého sektoru, ale to není pravda. My jsme vždy říkali, že ve fakultní nemocnici vybudujeme odpovídající základnu, kterou jsme opravdu neměli. Vše je naplánováno tak, aby do doby, než začne klinická výuka, bylo v rámci fakultní nemocnice funkční samostatné oddělení zubního lékařství, po dokončení pak klinika zubního lékařství. V nemocnici budeme mít celkem osm zubních křesel, včetně ortodontického. Teď se například dokončila laboratoř, v níž je část pro personál, kde budou laboranti pracovat, a část pro výuku, kam budou chodit studenti. Abych to tedy obrazně shrnul: hardware pro teoretickou výuku máme, realizaci toho klinického dokončujeme. Do roka to bude připraveno.“

Svůj čas redakci LKS ochotně věnoval také děkan LF OU doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS. Zajímalo nás především to, proč se LF OU vůbec pustila do tak náročného projektu, jako je vybudování zcela nového výukového pracoviště prakticky od nuly.

„Od samotného začátku přicházely z venku k tomuto našemu záměru pochybnosti a zaznívaly i fámy. Motivace byla ale prostá: pomoc primárně našemu regionu. Když tady mladé rodiny nebudou mít zajištěnou především dětskou a stomatologickou péči, nebudou tu zůstávat. Odstěhují se jinam. Starostové, vedení měst a kraje upozorňovali, že absolventi zubního lékařství z jiných regionů nepřicházejí do našeho kraje v potřebném počtu, přitom jsme druhý populačně největší kraj v ČR. Věková struktura zubních lékařů se postupně posouvá k vyšším kategoriím a třeba za deset let budeme mít velký problém. Podle toho, kolik zájemců z praxe se posléze přihlásilo do výběrového řízení na vyučující – bylo jich více než čtyřicet, bylo zřejmé, že i sami stomatologové považují tento projekt za potřebný. Takže my to vnímáme jako naši pomoc městu, kraji i širšímu regionu.

Od začátku jsme věděli, že to bude krev, pot a slzy. Začínali jsme z bodu nula, a to nejen na lékařské fakultě, ale i ve fakultní nemocnici, která neměla klasické stomatologické oddělení. Spolupráce s nemocnicí je ovšem vynikající. Vzniká tam nové moderní stomatologické pracoviště, ve kterém bude v první etapě osm křesel a špičkové laboratorní zázemí.

Přijetí do studijního programu samozřejmě nelze jakkoli podmiňovat, například regionální příslušností, takže jsme loni v září byli trochu napjatí, jakou strukturu studentů budeme v prvním ročníku mít. Z celkového počtu přijatých studentů zubního lékařství je jich 17 z ČR, z toho 10 z Moravskoslezského kraje, 2 z Olomouckého kraje, 2 ze Zlínského kraje, 2 z Jihomoravského kraje, 1 ze Středočeského kraje, a 3 studenti jsou ze SR. Takže regionální faktor se skutečně projevil. To, aby pak absolventi u nás opravdu zůstali, je už jiná kapitola. K jejímu happy endu budou muset po své linii významně přispět starostové, obce, města, kraj...“

Projekt, jako je tento ostravský, je pochopitelně spojen s velkou administrativní zátěží, která většinou leží na bedrech schopného profesionála. Tím zde byla a je proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání LF OU Mgr. Ivona Závacká, Ph.D.

„Ráda konstatuji, že všechny stanovené podmínky plníme. Stále jsme pod dohledem Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství, pravidelně před každým semestrem podáváme kontrolní zprávy, zodpovídáme dotazy atd. Standardy a kvalitu samozřejmě musíme udržet, abychom za tři roky obhájili reakreditaci v programu Zubní lékařství. Ale já o tom nepochybuji! Jistě, nějaké námitky nebo připomínky se vždy objeví, ale jsou takového charakteru, že se dají odstranit. My už také dopředu avizujeme, kde cítíme slabé místo, a zároveň se zavazujeme k nějakému termínu tyto věci posunout na potřebnou úroveň. Například je to otázka potřebné kvalifikace učitelů – už v příštím roce by měli začít čtyři naši kolegové studovat Ph.D. Akreditační procesy nikdy nebyly snadné a my jsme zvyklí v těchto podmínkách pracovat.

Ke slovům pana děkana doc. Maďara bych ještě ráda dodala, že zde v Ostravě děláme vše pro to, aby se studentům líbilo nejen u nás na univerzitě, ale také v našem kraji. Máme zjištěno, že opravdu 80 % našich absolventů zůstává v tomto regionu, dokonce i někteří ze Slovenska tady zakládají rodiny a zůstávají.

Pokud jde o přijímací řízení na program Zubní lékařství, kritéria jsou – a musí být – v zásadě shodná s ostatními fakultami. Nepřijímáme ale bez přijímací zkoušky, tedy jen na základě prospěchu, takže jedničkáři nejsou u nás automaticky přijati. Máme pouze a jen přijímací zkoušku, kde uchazeči musí prokázat potřebné znalosti. Minimální bodový limit pro přijetí na zubní lékařství je vyšší než u všeobecného lékařství. Je to proto, že stomatologie je kapacitně omezena na dvacet studentů. Nicméně v základu jsou přijímací zkoušky na stejné hladině odbornosti jako pro všeobecné lékařství, což je výhoda v případech, kdy si student podává přihlášku jak na zubní, tak na všeobecné lékařství.

Moc bych si přála, aby naši studenti, stejně jako odborná i široká veřejnost, Ostravě – tedy naší fakultě – věřili.“

Ostravští se nepochybně pustili do obdivuhodného projektu. Čas ukáže, zda měli správnější odhad o jeho reálnosti a perspektivách pesimisté a pochybovači – nebo naopak ti, co fandí rozvoji, odvaze, energii a smělým experimentům. My vás budeme v LKS o stavu věcí a rozvoji studia zubního lékařství v Ostravě průběžně informovat. Těšíme se, že to i v příštích letech budou zprávy jenom radostné a pozitivní.

MUDr. Kateřina Pražáková, které redakce LKS děkuje za výbornou organizaci této naší reportážní návštěvy.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS, děkan LF OU.
Mgr. Ivona Závacká, Ph.D., proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání LF OU.
Odborná zubní laboratoř. Praktický seminář – nácvik čištění zubů vede dentální hygienistka Růžena Dulíková, DiS.
Odborná zubní učebna neboli fantomárna. Zde nácvik čistění zubů pod vedením MUDr. Milana Marečka.
Klinická zubní učebna. Třetí skupinku studentů edukuje MDDr. Anna Kusá.
Pátek 7. 6. 2024. Na závěr semestru studenti absolvovali přednášku Shrnutí základů prevence v podání MUDr. Lucie Sedelmayer.
Ostravská univerzita realizuje několik významných projektů. V areálu lékařské fakulty v současnosti roste nová budova děkanátu a Vědecko-výzkumné centrum LERCO, v němž bude pracovat devět vědeckých týmů v oblasti biomedicíny, přírodních věd a behaviorálního zdraví posílených o vědecké pracovníky a zahraniční experty. Potkávat se zde budou odborníci z Lékařské, Přírodovědecké a Pedagogické fakulty OU, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a lékaři z Fakultní nemocnice Ostrava.

12. 10. 2024

LKS 10/2024

LKS. 2024; 34(10): 156 – 159

Autoři:

Fotografie

  • Ladislav Šolc

Rubrika:

Téma: