Otevřete pěkně ústa…
Nástroje, o nichž dnes píšeme, lze pojmenovat v různých jazycích velmi rozmanitě: otvírák, šroub, svorka. V české stomatologické praxi se ujal pojem rozvěrač (úst nebo čelistí). Slouží jednak ke stabilizaci operačního pole pacienta a pomáhají mu také při časově náročných zákrocích udržet bez křeče otevřená ústa. Nastupují i v situacích, kdy pacient není schopen vlastní vůlí a silou ústa otevřít, např. při úrazech a v narkóze.Nástroje, o nichž dnes píšeme, lze pojmenovat v různých jazycích velmi rozmanitě: otvírák, šroub, svorka. V české stomatologické praxi se ujal pojem rozvěrač (úst nebo čelistí). Slouží jednak ke stabilizaci operačního pole pacienta a pomáhají mu také při časově náročných zákrocích udržet bez křeče otevřená ústa. Nastupují i v situacích, kdy pacient není schopen vlastní vůlí a silou ústa otevřít, např. při úrazech a v narkóze.
Autor Jacques Guillemeau (1550–1613) uvedl ve svém díle Les Oeuvres de chirurgie z r. 1598 mezi početnými zobrazenými nástroji i jeden z prvních novověkých rozvěračů úst, který ve své době zřejmě nesloužil pouze zubolékařským účelům. Nejznámější je nástroj dle Lorenze Heistera (1683–1758), dodnes používaný jen v lehce pozměněné podobě a vyráběný i distribuovaný stále pod jménem svého autora.
Tento nástroj, tzv. Kieferklemmen-Instrument dle Heistera, se v průběhu první světové války nacházel skoro v každé polní zdravotnické výstroji. Prof. dr. J. von Arkövy z Budapešti psal v r. 1915: „Pozorování nás učilo, že rozvěrače dle Heistera jsou sice primitivní, ale účinné, zatímco klíny ze dřeva a korku nevyhovují a časem jsou nemocnému nesnesitelné. /.../ Postupného otevírání úst se dosahuje točením šroubů po obou stranách. Tím se redukuje bolestivost na minimum.“
Individualita a nevšední rozmanitost nástrojů je překvapivá, bohužel mnoho originálních rozvěračů po krátké době zmizelo. Dokumentace těchto nástrojů je velmi kusá, stejně jako publikované ukázky. Řada dosud neznámých exemplářů, jistě i podivuhodného designu, čeká na své objevení v soukromých sbírkách po celém světě.
Fotogalerie
10. 11. 2018
Print: LKS. 2018; 28(11): 259
Autoři:
Fotografie
- Ladislav Šolc
Rubrika:
Téma:
Soubory ke stažení: