PDD 2024 pohledem přednášejících
Získat kvalitní přednášející je základem úspěšného kongresu a zásadní je i jejich spokojenost s průběhem akce. Jaké byly reakce dotázaných přednášejících bezprostředně po jejich vystoupení ve dnech 18. – 19. 10. na Pražských dentálních dnech 2024?
Univ.-Prof. Dr. Falk Schwendicke, MDPH
Ludwig-Maximilians Universität v Mnichově, SRN
Umělá inteligence ve stomatologii: příležitost nebo hrozba, senzace nebo propadák?
„Jsem rád, že moje přednáška publikum zaujala a sál byl plný. Přednáška trvala dvě a půl hodiny, což může být pro posluchače náročné, a opravdu jsem ocenil, že většina z nich zůstala po celou dobu a v diskuzi mi položili řadu otázek.“
Pokud vás zajímá odpověď prof. Schwendickeho na otázku, zda je umělá inteligence příležitost nebo hrozba, senzace nebo propadák, shrnul ji pro čtenáře časopisu LKS takto: „Odpověď je obojí. AI představuje spoustu příležitostí a my je musíme využít, protože zdravotní péče, jak ji známe, už není cenově dostupná, a nemyslím si, že máme jiné řešení, než jít cestou AI a nástrojů tohoto druhu. Musíme však také vidět rizika. Musíme si jich být vědomi a musíme se jimi zabývat. Myslím si, že je třeba, aby stomatologie něco udělala, jinak to udělají politici – a to bychom neměli dopustit. A senzace nebo propadák? V tuto chvíli si myslím, že je to spíš o tom, že to lidem připadá senzační. Nedokážeme předvídat, co bude zapojení AI do praxe přesně znamenat, a tak o tom musíme usilovně přemýšlet, musíme vidět i stinné stránky a o celé problematice mluvit velmi otevřeně a upřímně.“
Dr. med. dent. Sascha Herbst
Ludwig-Maximilians Universität v Mnichově, SRN
Principy a možnosti terapie vitální pulpy
„Byl jsem opravdu rád, že se mojí přednášky zúčastnilo tolik lidí, protože pro většinu zubních lékařů je to velmi nový přístup, který v pregraduálním vzdělávání není běžný. Můžeme díky němu udělat pro naše pacienty mnoho dobrého, vyhneme-li se ošetřením kořenových kanálků a s nimi spojeným rizikům. V průběhu přednášky jsem nabyl dojmu, že čeští zubní lékaři jsou velmi zapálení do používání nových materiálů a nových technologií, což pro mě bylo příjemné zjištění. Potěšilo mě také, že je v České republice vysoké procento stomatologů, kteří používají při své práci mikroskopy.“
Téma k diskuzi v oboru endodoncie představuje použití ocelových nástrojů. Využívá je při své práci dr. Herbst? „Toto je velmi kontroverzní téma. Letos jsem se přestěhoval do Mnichova, kde řada kolegů dává, stejně jako já sám, přednost ruční preparaci sestupové dráhy. Myslím si tedy, že ruční ocelové nástroje potřebujeme. Potřebujeme je pro prvotní proniknutí do systému kořenových kanálků. Budoucnost pro samotnou preparaci ale vidím spíše v nástrojích z čistého titanu. Ne pro pronikání, ne pro kontrolu anatomie, ale pro konečnou preparaci. Jsem toho názoru, že titanové nástroje jsou lepší než ocelové, ale ocelové nástroje budou vždy mít své místo.“
Ústředním tématem kongresu bylo využití AI. Najde podle dr. Herbsta své místo také v endodoncii? „Ano. Je to dokonce téma mého výzkumu. Využití AI vidím zejména pro hodnocení rizik endodontického ošetření. Zajímavé pro mě bylo také zkoumat faktory, které řídí výsledek endodontického ošetření, a to nejen z biologického hlediska, zda se léze zhojí nebo ne, ale také z technického aspektu, abych zjistil, jsem-li jako zubní lékař schopen ošetřit systém kořenových kanálků se svojí odborností, kterou nemohu objektivně změřit. Je dostačující k tomu, abych daný případ řádně ošetřil, a odpovídají moje zkušenosti požadavkům daného případu? Toto je pro mě zajímavá možnost využití AI v endodoncii, která nám poskytne více personalizovanou endodoncii. Pomůže vám zjistit, jaké dovednosti máte jako zubní lékař a jaké jsou požadavky potřebné pro daný případ. Pokud nejsem schopen ošetření zvládnout, odesílám pacienta k jinému zubnímu lékaři, který jej zvládne. Další využití AI v endodoncii spočívá určitě v diagnostice, kde by nám pomohlo vyhodnocování biomarkerů, které by mohlo být součástí kompletního balíčku diagnostických nástrojů. Další pomoc AI v diagnostice vidím při vyhodnocování RTG snímků, kde dochází ke kolizím při čtení panoramatických a periapikálních snímků. Tento nástroj je už nyní k dispozici a velmi dobře pomáhá zubnímu lékaři při screeningu apikálních lézí.“
MUDr. Jan Streblov
3DK, s. r. o., Praha
Zub k extrakci – a jste si jisti?
„Překvapilo mě, že byl sál tak zaplněný už po ránu, a nevím, jestli jsem byl na to úplně ve formě po pátečním večírku. Když jsem se ale trochu rozmluvil, tak už to šlo. Celkově jsem si letošní PDD velice užil – nakonec, kdy se vám povede hrát před plným koncertním sálem v O2 universum a předskokany vám dělají Monkey Business?“ (Pozn. redakce: dr. Streblov doprovázel kapelu YesBlues hrou na saxofon.)
Pozitivně hodnotili kongres také přednášející z nestomatologických oborů, kteří vystoupili druhý den kongresu v rámci bloku „Odontogenní záněty a jejich komplikace“ připraveného doc. MUDr. et MUDr. Lukášem Hauerem, Ph.D.
doc. MUDr. Olga Džupová, Ph.D.
Klinika infekčních nemocí 3. LF UK a FN Bulovka, Praha
Intrakraniální komplikace odontogenních zánětů pohledem infektologa
„Pro stomatology jsem přednášela poprvé a měla jsem z toho trochu obavu, protože je to úplně jiný obor. Máme ale společné nemoci, které se vyskytují u našich pacientů. Publikum bylo pozorné a přednášelo se mi dobře. To, co jsem zde viděla a slyšela z ostatních přednášek, se mi velmi líbilo, protože se to všechno týkalo infekčních chorob nebo infekčních postižení.“
MUDr. et MUDr. Petr Kocum
Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku, Nemocnice Na Homolce, Praha
Odontogenní sinusitidy
„Na poli spolupráce ORL a stomatologie nebo zejména stomatochirurgie pracuji dlouhodobě. V praxi jsem dvacet let a tím, že sám dělám obojí, nahlížím do celé problematiky ze dvou stran, což je pro mě na jednu stranu rozmanité, na druhou stranu zajímavé, a ve spolupráci se stomatology dokážeme řešit řadu věcí. Věnuji se navíc také implantologii, augmentačním technikám, které rovněž přinášejí různé komplikace směrem do čelistní dutiny a dalších dutin. Přednáším tedy i pro implantology, takže jsem se stomatology v kontaktu stále. Co se týče dojmů z této akce, vnímám současnou stomatologii jako hodně progresivní, což je vidět právě na velkých kongresech. Můj hlavní obor ORL je také dost progresivní a má své technologie, jako například endoskopii, které se hodně využívají a je potřeba je prezentovat. Osobně považuji ORL a stomatologii za obory velmi příbuzné, a to možná mnohem víc, než si lidé myslí. Nakonec, pohybujeme se ve stejných prostorech.“
prof. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
Chirurgická klinika LF UK v Plzni
Akutní mediastinitida – komplexní multioborový přístup
„Bylo to poprvé, co jsem přednášel stomatologům. Byla to pro mě pocta. Jsem moc rád, že jsem byl pozván, a bylo to skvělé – skvělá diskuze a skvělé auditorium. Co mě na kongresu PDD překvapilo, je věkové rozložení, protože ve srovnání s chirurgickým kongresem je zde mnoho mladých stomatologů. Celý kongres je skvěle organizovaný – poznal jsem už po půlhodině, co jsem tady byl, jak všechno funguje.“
16. 11. 2024
LKS. 2024; 34(11): 190 – 191
Autor:
Fotografie
- Ladislav Šolc
Rubrika:
Téma: