V pořadí 27. ročník mezinárodního kongresu Pražské dentální dny, který pořádá Česká stomatologická komora, se uskutečnil ve dnech 18. – 19. 10. 2024 v O2 universum. Náročný dvoudenní odborný program se nesl v duchu moderních digitálních technologií a umělé inteligence. To vše prolínalo celou akcí od jejího zahájení, jehož moderování se letos ujali „avataři“, přes obsah přednášek až po novinky prezentované na rozsáhlé výstavě. Není divu, že o PDD 2024 byl stejně jako v předchozích letech velký zájem a byly vyprodány už týdny před jejich konáním. V O2 universum se letos sešlo na dva tisíce účastníků včetně vzácných zahraničních hostů a desítek vystavovatelů.
Mezinárodní kongres Pražské dentální dny 2024 byl slavnostně zahájen v pátek 18. 10. Po nové úvodní znělce kongresu se v duchu hlavního motta PDD ujali moderování virtuální „avataři“ stvoření umělou inteligencí, kteří pozdravili účastníky a přivítali zahraniční hosty v jejich rodném jazyce. Poté se ujali slova představitelé ČSK, odborného výboru PDD, prezident CED a zástupci evropských stomatologických komor. Na fotografii jsou zleva: Dr. Péter Schmidt (Maďarsko, viceprezident MOK); Dr. Hans-Rainer Fischer (Sasko); Dr. Thomas Breyer (Sasko, prezident LZKS a zástupce BZÄK); MUDr. Jan Šváb, člen organizačního a odborného výboru PDD; MUDr. Robert Houba, Ph.D., viceprezident ČSK; Dr. Freddie Sloth-Lisbjerg, prezident CED (Council of European Dentists); MUDr. Igor Moravčík (Slovensko, prezident SKZL); Prof. DDr. Christof Ruda (Rakousko, delegát pro mezinárodní záležitosti ÖZÄK); Dr. Christian Berger (Bavorsko, předseda ZBR), Dr. Dr. Frank Wohl (Bavorsko, prezident BLZK); prim. Dr. Sc. Hrvoje Pezo, Ph.D., (Chorvatsko, prezident HKDM); doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident ČSK. PDD 2024 se konaly pod záštitou ministra zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimila Válka, CSc., MBA, EBIR. Informace o politických jednáních zástupců evropských komor připravujeme do příštího vydání časopisu LKS.
Nosným tématem PDD 2024 byla „Stomatologie v digitálním věku“ a kongres tradičně nabídl pestrý odborný program napříč všemi oblastmi zubního lékařství. Na své si přišli účastníci všech zaměření včetně úzce specializovaných kolegů či studentů, dentálních hygienistek a sester. Jak se ukázalo, umělá inteligence a digitální technologie postupně pronikají prakticky do celého stomatologického světa a záleží už jen na tom, jak rychle a efektivně se s nimi naučíme pracovat jak ve prospěch svůj, tak našich pacientů.
Význam kongresu podtrhla účast hostů reprezentujících evropskou stomatologii – do Prahy zavítal prezident CED, tedy prezident celé evropské stomatologie, a nejvyšší představitelé sedmi evropských dentálních asociací. Korunou společenského programu byl páteční koncert.
Prostory O2 universum, kde se PDD konaly již podruhé, nabídly účastníkům komfortní přednáškové sály, rozsáhlé zázemí i dostatek prostoru pro výstavu, která se rozprostírala ve dvou podlažích. Vynikající catering, přehledný infosystém a celková výborná organizace akce – to byly třešničky na dortu, které už tak nějak bereme u PDD jako samozřejmost.
V obrazové reportáži přinášíme průřez hlavními momenty PDD 2024.
PDD 2024 v číslech
Program: 2 dny paralelně ve 3 sálech
Počet přednášek: 44
Počet odborných workshopů: 13
Počet registrovaných účastníků: 1940
Z celkového počtu registrovaných:
◦ zubních lékařů 1403
◦ zubních lékařů do 3 let od ukončení studia 185
◦ studentů zubního lékařství 237
◦ dentálních hygienistek + sester 115
Fotogalerie
Pražské dentální dny, pořádané Českou stomatologickou komorou, jsou v celoevropském měřítku mimořádným kongresem jak svým rozsahem a počtem účastníků, tak odbornou kvalitou a přesahem stomatologie do dalších medicínských oborů. To ocenil ve svém vystoupení Dr. Freddie Sloth-Lisbjerg, prezident CED (Council of European Dentists). A protože jeho domovinou je Dánsko, přivezl stylový dárek – stavebnici LEGO. Dárek předal prezidentovi ČSK doc. MUDr. Romanu Šmuclerovi, CSc.
Hlavním mottem PDD 2024 byla „Stomatologie v digitálním věku“. Páteční dopolední přednáškový blok v hlavním sále proto patřil světové hvězdě tohoto tématu, kterou je Univ.-Prof. Dr. Falk Schwendicke, MDPH (Ludwig-Maximilians Universität v Mnichově, SRN). Už název jeho přednášky „Umělá inteligence ve stomatologii: příležitost nebo hrozba, senzace nebo propadák?“ dával tušit, že je a bude o čem přemýšlet a diskutovat. V odpoledním bloku se pak představil další host z mnichovské univerzity Dr. med. dent. Sascha Herbst s tématem „Principy a možnosti terapie vitální pulpy“. Více se dozvíte v rozhovorech, které zveřejňujeme v tomto vydání na str. 190 – 191.
Pražské dentální dny 2024 navštívilo bezmála dva tisíce zubních lékařů, studentů, dentálních hygienistek a sester. Program probíhal paralelně ve třech sálech a na mnohých přednáškách bylo doslova nabito, a to i v sobotu ráno po dlouhém pátečním večírku a stejně tak v sobotu v pozdních odpoledních hodinách. Snímek je z první sobotní přednášky v hlavním sále v podání MUDr. Jana Streblova, který se věnoval provokativní otázce „Zub k extrakci – a jste si jisti?“.
Na přípravě odborného programu PDD 2024 se vedle zahraničních odborníků podílely desítky autorů jak ze všech českých stomatologických klinik, tak z privátních praxí, významně přispěli rovněž autoři z jiných medicínských oborů (viz sborník abstraktů PDD 2024 na www.dent.cz a www.lks-casopis.cz). Na této dvoustraně přinášíme alespoň malé nahlédnutí do přednáškových sálů.
Zajímavou přednáškou přispěl MUDr. et MUDr. Tomáš Vosáhlo (Zubní studio, Hradec Králové).
MUDr. Petr König, MBA, (Soukromá stomatologická praxe, Praha).
Zajímavou přednáškou přispěla také MUDr. Jana Vašáková, Ph.D.
MUDr. et MUDr. Jan Duška (LF UK Hradec Králové).
Na snímku je člen odborného výboru PDD doc. MUDr. et MUDr. Peter Tvrdý, Ph.D., a přednášející MUDr. Soňa Neumannová (Klinika ÚČOCH FN Ostrava).
Témata zaměřená na dětské pacienty se vzácnými onemocněními nabídli autoři z motolské stomatologické kliniky. Jedno ze sdělení přednesla MUDr. Eva Míšová, Ph.D., MBA, která je na fotografii (vlevo) v debatě s kolegy.
Sobotní dopolední program ve Vedlejším sále 1 patřil mezioborovému tématu Odontogenní záněty a jejich komplikace. Na snímku jsou (zleva) MUDr. et MUDr. Petr Kocum (ORL a chirurgie hlavy a krku, Praha), MUDr. Zdeněk Kasl (Oční klinika, Plzeň), doc. MUDr. Olga Džupová, Ph.D., (Klinika infekčních nemocí FN Bulovka) a organizátor a koordinátor této sekce doc. MUDr. et MUDr. Lukáš Hauer, Ph.D., (LF UK Plzeň).
V posterové sekci byla prezentována čtyři sdělení, a to Mezioborová spolupráce při ošetření intruzivní luxace řezáků s nedokončeným vývojem, „Lateral Approach“ k regenerativní chirurgické léčbě parodontálních defektů souvisejících s bezzubým hřebenem/extrakcí třetích molárů, Vývoj nové resorbovatelné hořčíkové slitiny pro kostní aplikace a Autotransplantace zubu do rozštěpové štěrbiny.
V poutavém a také vtipně pojatém duelu dvou přístupů a technik krytí gingiválních recesů publikum zaujala dvojice přednášejících, a to (zleva) MDDr. Filip Hromčík, Ph.D., (FN u sv. Anny, Brno) a MDDr. Šimon Belák, Ph.D., (Blanc dental studio, Žilina, SR).
V plejádě domácích odborníků se představil také MUDr. Jiří Škrdlant (Studio 32, Praha).
V plejádě domácích odborníků se představila také MDDr. Kateřina Kopecká (Klinika ÚČOCH FN Olomouc).
V plejádě domácích odborníků se představil také MUDr. MDDr. David Száraz, Ph.D., (Klinika ÚČOCH Brno).
V plejádě domácích odborníků se představila také MDDr. Veronika Kuchařová (LF UK Plzeň).
Koordinátorkami pátečního dopoledního programu ve Vedlejším sále 2, který byl věnován ortodoncii, byly členky odborného výboru PDD (zleva) MDDr. Petra Poláčková, Ph.D., MBA, a doc. MUDr. Magdalena Koťová, Ph.D.
U některých přednášek bylo oživením, že je prezentovalo střídavě více spoluautorů z jednoho pracoviště. Na fotografii vlevo jsou kolegové MDDr. Martin Rota a MDDr. Petr Halama (Zubaři Nad Mlýnem, Jablonec nad Nisou).
Na snímku je trojice spoluautorů MDDr. Alexandra Marešová, MUDr. et MUDr. Jiří Krug, Ph.D., LL.M., a MUDr. Alena Krugová (Centrum zubní implantologie, Praha).
PDD 2024 nabídly třináct odborných workshopů. Fotografie je z klinického workshopu Řešení neodkladných stavů u dospělých v zubní ordinaci, který vedli doc. MUDr. Martina Kosinová, Ph.D., FESAIC, a prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC, z LF MU Brno.
Další z klinických workshopů s názvem Digitální výroba fixních náhrad vedla MUDr. Lenka Vavřičková, Ph.D., ze Stomatologické kliniky LF UK a FN Hradec Králové. Na organizaci dalších workshopů se podílelo několik dentálních firem a společností.
Pražské dentální dny 2024 doprovázela rozsáhlá a reprezentativní výstava s bohatou nabídkou stomatologického vybavení, materiálů, moderních technologií a služeb.
Pražské dentální dny 2024 doprovázela rozsáhlá a reprezentativní výstava s bohatou nabídkou stomatologického vybavení, materiálů, moderních technologií a služeb.
Pražské dentální dny 2024 doprovázela rozsáhlá a reprezentativní výstava s bohatou nabídkou stomatologického vybavení, materiálů, moderních technologií a služeb.
Kongres je prostorem nejenom pro vzdělávání, ale také pro setkávání a společné zážitky s přáteli. K oblíbeným atrakcím podobných akcí patří fotokoutek, který letos připravila i Komora. Zájem o společnou fotografii byl po celé dva dny obrovský.
Místo hostesek byl na PDD informační robot, který vás bez váhání nasměroval například do správného sálu na vybranou přednášku.
O páteční společenský večer je každoročně takový zájem, že tentokrát Komora pronajala velký koncertní sál O2 universum.
Naplno to na úvod rozjela kapela Monkey Business se zpěváky Matějem Ruppertem a Terezou Černochovou.
Po přestávce na večerní občerstvení patřilo pódium už tradičně „zubařské“ kapele YesBlues.
Pódium patřilo také druhé „zubařské“ kapele Parolet.
Poděkování patří odbornému výboru PDD za přípravu kvalitního kongresového programu a Vzdělávacímu středisku ČSK a týmu zaměstnankyň Komory za organizaci PDD. Na hladkém průběhu akce mají zásluhu také studenti zubního lékařství z LF UK Hradec Králové, kteří pomáhali s registrací účastníků, vydáváním kongresových materiálů i přímo v jednotlivých přednáškových sálech.