Proč jsme změnili princip placení členských příspěvků?
Pokud začnete dělat v politice něco kontroverzního, velmi často začne věc žít svým vlastním životem a dočká se řady úprav, než vejde v platnost. Ale to je daň za pokrok. Pro mě tomu tak bylo i se změnou finančního řádu Komory, kterou nyní v květnu schválil sněm ČSK.
Na začátku bylo velké volání řady zubních lékařů po tom, aby členský příspěvek do centrální Komory byl stejný pro všechny lékaře, ať už jsou to zaměstnanci, spoluvlastníci firem, nebo třeba pracují jen jako odborní zástupci. Stále častěji totiž dochází k tomu, že si někdo vybere tu či onu výhodnou kategorii právě jenom na dobu, kdy se stanoví výše příspěvku (tzv. rozhodný den). Také už naštěstí není pravda, jako tomu bylo v 90. letech, že zaměstnanci jsou jenom pracovníci fakultních a jiných státních či krajských zařízení, kteří mají nízké mzdy. V současnosti má řada zubních lékařů „zaměstnanců“ větší příjmy než jejich kolegové, kteří provozují svoje soukromé praxe (pokud podnikatelé v drtivé většině pracují pro zdravotní pojišťovny).
Přiznám se, že vzhledem k pozitivním finančním výsledkům, kterých dosahuje ČSK, bylo mojí osobní snahou příspěvky nenavyšovat. Proto jsme původně spočítali celý návrh na vyrovnání příspěvků na střední hodnotu, která by znamenala jejich snížení pro jedny a zvýšení pro druhé tak, aby celkové množství peněz zůstalo stejné. A to i přesto, že si uvědomujeme, že počet vybraných peněz pro ČSK rok od roku klesá tak, jak neustále přibývá počet zubních lékařů pracujících jako zaměstnanci. Jenže toto navržené řešení naopak vyvolalo více nesouhlasu. Už na podzimním sněmu ČSK bylo při hlasování většinou sněmovníků doporučeno, aby představenstvo ČSK pracovalo na návrhu, kdy příspěvky těm, kteří je měli nižší, navýšíme na stejnou hodnotu, jaká byla v tu chvíli platná u provozovatelů soukromých praxí. Mimo jiné i proto, že když už se dělá nepříjemné opatření, tak aby vydrželo na několik let a nemuseli jsme se k takto nepopulární otázce, jakou zvyšování členských příspěvků je, vracet za dva až tři roky, kdy stejně bylo navýšení příspěvků plánováno vzhledem ke kombinaci inflace a narůstajícího počtu zaměstnanců.
Aby měl celý návrh sociální rozměr, bylo na květnovém 71. jednání sněmu ČSK ve Špindlerově Mlýně rozhodnuto, že kolegové a kolegyně, kteří pečují o dítě do věku čtyř let, budou platit i nadále snížený příspěvek. A to se prosadilo, jakkoli byl hlasován i návrh na zrušení tohoto privilegia.
Jako svým způsobem revoluční změna přichází úplné osvobození od té části ročního členského příspěvku, která tvoří podíl centrální Komory, pro absolventy na první dva roky členství v Komoře. Je to paralela k systémům, které fungují v zahraničí nebo třeba v České republice u advokátů. Začátečníci na prahu své kariéry, kdy si musí platit řadu školení, mají nižší příjmy a ještě řeší bydlení a třeba si i založí rodinu, jsou opravdu v nesnadné situaci. A tak jim nový systém naopak více ulevuje (ale i to po bouřlivé diskuzi na sněmu). Podmínkou ale je, že se začínající lékař přihlásí do komorového vzdělávacího systému, tj. do vstupního vzdělávacího programu v praktickém zubním lékařství. Jak rovněž odsouhlasil sněm ČSK, postupně připravujeme s Ministerstvem zdravotnictví variantu povinné dvouleté popromoční praxe. Z Evropské unie i našeho ministerstva sílí tlak na to, aby se (a je to rozumné) mandatorní vzdělání neukončilo poslední státní zkouškou. Proto chceme už teď dát výhodu těm, kteří se našeho základního vzdělávacího programu zúčastní.
Změny příspěvků a poplatků jsou vždy nepopulární, zejména když u části členů došlo k navýšení, ale věříme, že spravedlnost vyjádřená principem „všichni, kteří vykonávají povolání, platí stejně“ (až na výše uvedené výjimky), toto vyváží. Konečně už neumožňujeme, aby někdo při kratší době působení neplatil vůbec nebo platil jen symbolicky. Jasně pojmenováváme jako výkon povolání působení jednatelů či odborných zástupců, aby už zmizela praxe, kdy tuto funkci často vykonával důchodce, jehož zdravotní stav prakticky vylučoval řádné plnění zákonných pravidel, ale jedním z důvodů jeho ustanovení do funkce byla nulová platba do ČSK – tedy snaha pořídit odborného zástupce pro firmu co nejlevněji. V kombinaci s velmi dobrými hospodářskými výsledky ČSK a při současné zhruba 3% inflaci máme zase na mnoho let od finančních problémů klid.
Zároveň nám to umožní financovat další potřebné projekty. Jedním je třeba společný server pro členy Komory, který bude sloužit k posílání žádanek, RTG snímků a jiných materiálů obsahujících osobní údaje. Společná úhrada ušetří výdaje jednotlivým kolegům.
Jiným opatřením bude zvýšení fondu vysokých škol, kde se budeme snažit kompenzovat pracovníkům univerzit zvýšené členské příspěvky tím, že jim je vrátíme například slevami na vzdělávání.
A třetí změnou, tou nejradikálnější a nejnáročnější, bude zvýšení počtu pracovníků, kteří se věnují členské evidenci. Cílem je, aby tato práce byla profesionálnější a odpovídala současným komplikovaným zákonům a zároveň jsme ulevili oblastním stomatologickým komorám. Nemluvě o členech, kteří shánějí sekretářku své OSK, ale narážejí na její často jen zlomkový úvazek. Nyní bude ČSK k dispozici svým členům čtyřicet hodin každý týden.
ČSK se krok za krokem profesionalizuje po vzoru komor třeba z Německa či Rakouska.
23. 6. 2019
Print: LKS. 2019; 29(6): S95
Autor:
Rubrika:
Téma: