LKS časopis

Recenzovaný časopis
České stomatologické komory

elektronická verze

ISSN 1210-3381 (Print)
ISSN 2571-2411 (Online)

ČSK
Aktuální číslo
Rubriky
Témata
Autoři

Preventivní péče o zdraví dutiny ústní a její propagace je jedním ze základních úkolů moderní stomatologie. Všichni sice víme, že začít s ústní hygienou by se mělo v raném věku, ale ne vždy se to daří. A ještě složitější je to u dětí, jejichž případné budoucí stomatologické ošetření ztěžuje fyzický či mentální hendikep. Péče o tyto pacienty je komplikovaná a stále bohužel nesystematická, malá skupina z nich má ale naštěstí své specialisty.

Úsměv spokojené klientky po ošetření. Výsledky práce Dětského úsměvu ve speciálních školách ukazují, že i u těžce hendikepovaných dětí lze udržet dobrou ústní hygienu a předejít tak složitému ošetření zubním lékařem v celkové anestezii. Chce to „jen“ čas, nadšený tým – a finanční prostředky...

Preventivní program Dětský úsměv, vedený MUDr. Hanou Zallmannovou, šíří osvětu nejen ve školách, školkách, v dětských domovech, ale i ve speciálních školách pro děti s těžkým, většinou kombinovaným hendikepem. Jednou ze škol, kam lektorky Dětského úsměvu pravidelně docházejí již od roku 2015, je ZŠ Zahrádka na pražském Žižkově určená pro děti s vážným kombinovaným postižením a s poruchou autistického spektra. Tyto děti nejsou schopny o své zuby pečovat samy. Prevence má u nich význam o to větší, že jejich ošetření u zubního lékaře je mimořádně komplikované a většinou se neobejde bez celkové anestezie.

Základní školu Zahrádka mohou děti a mladiství navštěvovat po dobu deseti let, maximálně do 18 let věku. Jedná se o základní školu v kombinaci s integračním centrem (denním stacionářem). Projekt Dětský úsměv je součástí běžného programu školy a lektorky mají pro své lekce vyhrazenou místnost. Každým rokem se uskuteční minimálně šest setkání. Programu se účastní i bývalí žáci školy se svými rodiči. Škola je celkově velmi vstřícná. Vzájemnou spolupráci si pochvalují všichni zúčastnění – rodiče dětí, ředitelka školy, vedení projektu, lektorky Dětského úsměvu i zaškolení vychovatelé. Projekt probíhá formou individuálních konzultací s dítětem a rodičem. Cílem je především nácvik dentální hygieny. Vede ho zkušená dentální hygienistka Vendula Jaklová, DiS., v tandemu s jednou z maminek, Mgr. Ivanou Hanus, která je vyškolenou lektorkou a zároveň čerpá ze zkušeností z péče o 17letou hendikepovanou dceru. Ta má díky své mamince chrup bez jediného kazu.

Realizace projektu Dětský úsměv (jehož smyslem je prevence a edukace správné ústní hygieny u dětí) je ve speciálních školách úkol časově i finančně náročný. Český zelený kříž (obecně prospěšná společnost, která projekt organizuje) hledá každý školní rok sponzory, kteří by systematickou dentální hygienu na speciálních školách spolufinancovali. Je to vždy nelehký úkol, a proto se Český zelený kříž rozhodl v loňském roce založit dobročinnou sbírku na Donio a pokusit se finance zajistit touto cestou. Doposud jedinými pravidelnými přispěvateli byly a jsou společnost Herbadent a Rotary Club Prag Bohemia (organizace, jejímž cílem je sdružovat podnikatele a vůdčí osobnosti k poskytování humanitárních služeb, podporovat vysoké etické standardy ve všech povoláních a pomáhat budovat dobrou vůli a mír ve světě).

Dobročinná sbírka na Donio trvala od 3. 12. 2023 do 2. 3. 2024. Cílem bylo vybrat 250 000 Kč, aby mohly lektorky pokračovat ve své práci ve dvou školách pro děti s těžkým hendikepem (v Základní škole speciální ve Strašnicích a Základní škole Zahrádka na pražském Žižkově), případně činnost rozšířit do další speciální školy a pokud možno finančně podpořit pacienty v profesionální dentální hygieně poskytované hendikepovaným (nejen dětem) v ordinaci.

Záměr sbírky se setkal s úspěchem a nejenže se cílová částka vybrala za 60 dnů, ale celkově bylo od 139 dárců vybráno dokonce 321 700 Kč. Prostřednictvím sbírky na Donio se o projektu Dětský úsměv dozvěděla i další speciální škola v Ostravě, která by se do něj také ráda zapojila – a umožní to právě peníze vybrané nad původní cílovou částku. K oslovení dárců pomohla členská schůze České endodontické společnosti, kde MUDr. H. Zallmannová představila projekt kolegům – a sbírka se rozhýbala, za což patří členům ČES i dalším kolegům velký dík.

Proč je tato finanční pomoc nezbytná? Zapojení dítěte do programu něco stojí. Stát ani zdravotní pojišťovny na tuto formu prevence nijak nepřispívají. Ve školách a školkách se na realizaci Dětského úsměvu finančně podílejí rodiče dětí. Lektorky navštěvují děti v rámci výuky ve škole nebo dopoledního programu ve školce a pracují s celou třídou.

Ve speciálních školách je průběh jiný, lektorky vedou přímo ve škole individuální setkání, jehož se účastní dítě s hendikepem, které samo čištění zubů nezvládne, a rodič pečující o zuby dítěte. Děti s hendikepem často nespolupracují tak, jak by si jejich rodiče přáli. Cílem je pomoct rodičům co nejlépe nastavit péči o zuby jejich dítěte, a především nacvičit efektivní čištění zubů. To vyžaduje více času a díky podpoře od dosavadních sponzorů a nově i penězům ze sbírky mohou rodiče dětí s hendikepem hradit pouze symbolický poplatek za 4 až 6 setkání během jednoho školního roku, který jinak náklady na realizaci zdaleka nepokryje.

Ideální je doplňovat individuální lekce ve škole návštěvou dentální hygienistky přímo v zubní ordinaci, kde je snaha zuby důkladně vyčistit a případně odstranit zubní kámen. Návštěvy v ordinaci jsou často opakované, náročné jak pro dítě s hendikepem, tak pro rodiče a dentální hygienistku. Ani výkony dentální hygienistky bohužel nejsou hrazené ze zdravotního pojištění a opakovaná návštěva se stává pro rodiče dětí finančně nákladnou. Zubní ordinace MUDr. H. Zallmannové, kam některé z hendikepovaných dětí zapojených do Dětského úsměvu docházejí, dentální hygienu finančně dotuje.

„Stomatologické ošetření zubního kazu pacientů s těžkým hendikepem je náročné a v naprosté většině případů vyžaduje celkovou anestezii. Systematická prevence je složitá a zároveň zásadní. Její účinnost je u dětí dlouhodobě zapojených do Dětského úsměvu jednoznačná. Od začátku bohužel řešíme problém s financováním projektu. Potřebovali bychom podporu trvalého charakteru,“ uzavřela MUDr. Hana Zallmannová.

Všem z vás, kdo jste sbírku podpořili, patří obrovský dík! Jakákoli finanční podpora je vítána a dárci naleznou potřebné informace na webových stránkách www.detskyusmev.org. Prevenci ve stomatologii a projekt Dětský úsměv můžete podpořit i tím, že o něm budete informovat své pacienty, už jen proto, že na webových stránkách projektu naleznou přehledně zpracované základní informace týkající se zdraví dutiny ústní, od pravidel prevence po první pomoc při úrazech zubů.

Ukázka spolupráce dentální hygienistky (Vendula Jaklová, DiS.) a rodiče při nácviku správné ústní hygieny.
Ústní hygiena u hendikepovaných je náročná. Rodiče se učí ji zvládat sami, například i za použití prostředků pro odvedení pozornosti (na fotografii pouští lektorka pohádku na tabletu).
Společná fotografie ze setkání v ZŠ Zahrádka (zleva doprava): MUDr. Hana Zallmannová (ředitelka Českého zeleného kříže), Mgr. Pavlína Sochůrková (koordinátorka projektu Dětský úsměv), Mgr. Dagmar Rosecká (ředitelka ZŠ Zahrádka), Mgr. Ivana Hanus (lektorka a maminka jedné z klientek ZŠ Zahrádka), Zuzana Chmelařová, DiS. (koordinátorka a lektorka projektu Dětský úsměv), Vendula Jaklová, DiS. (lektorka projektu Dětský úsměv).

14. 9. 2024

LKS 09/2024

LKS. 2024; 34(9): S122 – S123

Autor:

Fotografie

  • Archiv Dětského úsměvu
  • Iva Žáková

Rubrika:

Téma: