Setkání protetiků na kongresu EPA v Bukurešti
26. 9. – 1. 10. 2017, Bukurešť
Ve dnech 26. 9. – 1. 10. 2017 se v rumunské Bukurešti konal 41. výroční kongres Evropské protetické asociace (EPA) s názvem „Current Concepts and Paradigm Shifts in Prosthodontics“. Mítink byl zároveň 11. mezinárodním kongresem Rumunské společnosti pro orální rehabilitaci a 7. vědeckou konferencí Rumunské společnosti pro robotickou protetiku a implantologii. Autoři z více než dvaceti zemí zde přednesli 110 sdělení a vystavili 97 posterů.
Před zahájením odborného programu kongresu proběhla zasedání výborů EPA Council a Trustees (z ČR se jednání zúčastnila doc. H. Hubálková, EPA prezident 2014 – 2015). Na schůzi byly diskutovány změny stanov společnosti, a to vzhledem k prudkému nárůstu počtu členů EPA a přemístění sekretariátu společnosti z Velké Británie do Nizozemí.
Program kongresu byl zahájen workshopy, o něž byl velký zájem zvláště mezi mladými kolegy. Velmi populární byly workshopy: Robotics in current dentistry, Direct fabrication of splints and resin-bonded fixed dental prosthesis, Preparation and material selection in CAD/CAM dentistry, Digital occlusal analysis in the new age of dentistry a 3D printing technology in dentistry.
Autorka článku dr. L. Vavřičková se zúčastnila workshopu zabývajícího se digitální analýzou okluze a měřením množství sil, které působí v dutině ústní při okluzi a artikulaci. V rámci workshopu byl představen přístroj tzv. T-Scan, který objektivně měří zátěž na jednotlivých kontaktních ploškách zubů a tím ulehčí práci nejen protetika při odevzdání zubní náhrady, ale také odhalí přetížení zubů přirozeného chrupu. Workshop vedl prof. H. van Pelt z univerzity v holandském Groningenu.
Přednáškovou část kongresu zahájila současná prezidentka EPA prof. N. Forna z Rumunska, která přivítala všechny účastníky a představila přednášejícího tzv. Ox ford lecture, prof. J. Jokstada z Norska. Ve své přednášce zmínil vývoj počítačových technologií v medicíně i v protetice (CAD/CAM, výběr barevného odstínu zubu, CT navigace, záznam žvýkacího cyklu nebo intraorální scan) a zabýval se otázkou, zda bude lékař v budoucnu stále lékařem či IT specialistou.
Následovala sdělení pozvaných přednášejících. Velmi zajímavou přednáškou byly rekonstrukce obličeje a čelistí u postresekčních stavů u onkologických pacientů (prof. S. Nayar, Kanada). V rámci zkrácení doby ošetření rozsáhlého obličejového defektu se využije předchozí vhojení implantátů do autologního augmentátu. Nejprve se zavedou implantáty do fibuly a nechají se vhojit. Při vlastní operaci, při níž dojde k odstranění nádoru, se chybějící část čelisti nahradí částí fibuly s již vhojenými implantáty, které se dají okamžitě zatížit. Tento koncept vychází z kombinace CBCT a intra- i extraorálního skenování pacienta před operací. Pacient se po operaci probouzí z narkózy jak s náhradou resekovaných čelistí, tak i chybějícího chrupu.
Souběžně probíhala sekce „Nové technologie“, kde byla prezentována přednáška našeho autorského kolektivu Vavřičková L., Kapitán M., Králová V., Kopeček M., Hubálková H.: 3D printed implant supported temporary restorations – preliminary study. Autoři shrnují současné možnosti 3D tisku fotopolymerů pro klinickou praxi. V in vitro studii porovnávají přesnost, mechanickou odolnost a biokompatibilitu vzorků v závislosti na různých technických parametrech včetně expoziční doby polymerace. V současné odborné literatuře zatím nemáme dostatek informací z klinických studií, které by porovnávaly různé typy 3D tiskáren a materiálů ve stomatologii.
Druhý den pokračoval program přednáškou o změnách a dogmatech ve fixní protetice (C. Poggio, Itálie). Jedním ze závěrů bylo, že rekonstrukce okluze nemá vždy prokazatelný vliv na léčbu onemocnění temporomandibulárního kloubu. Přednáška zabývající se pregraduální výukou studentů v EU (B. Miller, Velká Británie) potvrdila nedostatek kvalifikovaných vyučujících na všech univerzitách v EU a ukázala možnost prezentací přenášených on-line. Výsledkem je, že studenti nemusí být přítomni v prostorách univerzit na teoretickou výuku, pouze na výuku praktickou. Již dnes je skutečností, že např. přednáška ze Švýcarska v anglickém jazyce je on-line přenášena posluchačům v jiných zemích po celém světě.
Rekonstrukce chrupu u pacientů se sníženou výškou skusu v důsledku erozivních změn u mladých pacientů byla tématem další přednášky (H. van Pelt, Nizozemí). V rámci prezentace byla předvedena série kazuistických sdělení, která vizualizovala přímou rekonstrukci okluze pomocí razidlové techniky. Byl ukázán i Dahlův koncept a jeho pozitivní výsledky (posun frontálních zubů do ideálního postavení, laterální zuby se po sanaci ponechají 3 – 6 měsíců, aby se přemístily do správného postavení vůči okluzní rovině).
V dalším programu bylo prezentováno druhé ústní sdělení z České republiky: Hubálková H., Charvát J., Bartoňová M., Vavřičková L., Dostálová T.: Quo vadis, creativity in prosthodontics? Digitalizace posunuje kreativitu zubních lékařů i techniků ke komunikaci na vyšší úrovni, umožňuje lepší předvídatelnost plánování i výsledků ošetření. Nové technologie vyžadují nové specialisty jako inženýry a CAD/CAM operátory, kteří budou šetřit čas zdravotnicky erudovaného personálu. Tyto technologie zatím nedokážou plně realizovat individuální estetické požadavky, a proto zkušenost lékaře a jeho kreativita je zatím nezastupitelná.
Poslední den kongresu byl věnován estetice v implantologii (A. Palti, SRN). Autor hovořil o 3D navigované implantologii, imediatním zavádění a zatěžování implantátů v souvislosti s množstvím a denzitou kosti. Součástí přednášky bylo i využití membrán a augmentačních technik.
Jedním z hlavních závěrů 41. výročního setkání EPA je nastupující změna technologií v oboru stomatologické protetiky. Jde o digitální revoluci, která se svými CAI/CAD/CAM postupy odráží v programu příštího kongresu.
Součástí závěrečného ceremoniálu bylo předání cen nejúspěšnějším autorům přednášek a posterů. Auditoriu byli také představeni noví nositelé diplomu „EPA specialista ve stomatologické protetice“. Prof. G. Pradies pozval přítomné na příští 42. výroční kongres EPA, který se bude konat letos v září v Madridu.
14. 2. 2018
Print: LKS. 2018; 28(2): S20–S21
Autoři:
Fotografie
- Archiv ČSPS
Rubrika:
Téma: