LKS časopis

Recenzovaný časopis
České stomatologické komory

elektronická verze

ISSN 1210-3381 (Print)
ISSN 2571-2411 (Online)

ČSK
Aktuální číslo
Rubriky
Témata
Autoři

Na Světovém stomatologickém kongresu FDI (FDI World Dental Congress), který se konal 12. – 15. 9. 2024 v tureckém Istanbulu, se sešly tisíce zubních lékařů, výzkumných pracovníků, tvůrců politik a vedoucích představitelů odvětví z celého světa. Kongres, který se zaměřil na digitální zubní lékařství, telekonzultace a posílení „equity“ chudších zemí globálního Jihu, vyššího zastoupení žen a na vyšší aktivitu v oblasti prevence onemocnění dutiny ústní, byl mimořádně úspěšný. Kongres zdůraznil klíčové pokroky v zubní praxi a politice a představil zásadní rozhodnutí přijatá Světovým stomatologickým parlamentem FDI (FDI World Dental Parliament), řídicím orgánem FDI. Tato rozhodnutí určila směr budoucích globálních strategií v oblasti ústního zdraví.

Doporučení týkající se telekonzultací jsou výsledkem pracovní skupiny vedené doc. MUDr. Romanem Šmuclerem, CSc., který je také v Istanbulu prezentoval.

FDI World Dental Parliament: Rok, který změnil pravidla hry pro země globálního Jihu

Istanbul 2024 přinesl nejen působivý vědecký program, ale znamenal také přelom v politickém uspořádání FDI, neboť do jeho vedení byli zvoleni zejména představitelé z „globálního Jihu“. FDI kdysi začínala ve Francii, historicky silné postavení mělo Německo (kvalita našeho oboru), Velká Británie a USA. Ale to je už naprostou minulostí. Většinu, jako třeba v OSN nebo ve WHO, mají jiné země a z „pozorovatelů“ se posouvají do role rozhodčích. V řídicích orgánech jsou nejvíce zastoupeni východoasijské země (Čína, Korea, Japonsko), sílí role arabských zemí a prosazuje se Afrika. Tento posun směrem k rovnoměrnějšímu zastoupení dále zdůraznil rostoucí roli rozvíjejících se ekonomik při utváření globální zdravotní politiky. Přičemž obhájit evropský pohled je rok od roku těžší a vyžaduje to spoustu přednášek (těch jsme měli několik), zákulisních jednání i politických obchodů. Konečně, je to parlament jako každý jiný.

Parlament zubních lékařů, resp. General Assembly, je srdcem FDI. Jde o legislativní orgán, který dohlíží na globální politiku a rozhodovací procesy FDI. Je složen ze zástupců více než 200 národních stomatologických asociací a každoročně se schází během světového kongresu, aby se zabýval naléhavými globálními výzvami v oblasti stomatologie a zvolil nové vedení.

Letošní zasedání parlamentu bylo pozoruhodné z několika důvodů:

  • Zvolení nových vedoucích představitelů FDI z globálního Jihu.
  • Schválení několika průkopnických iniciativ, včetně telekonzultací, které jsou výsledkem pracovní skupiny vedené doc. Romanem Šmuclerem a celoevropské spolupráce. FDI má svůj edukační a poziční dokument k AI vypracovaný skupinou vedenou profesorem Falkem Schwendickem.
  • Nová aktivita v boji s cukrem. Trochu komicky působí, že výrobci sladkých nápojů a potravin mohou sponzorovat FDI, ale musí platit „pokutu“. Pozoruhodné je, že 50 % zemí slíbilo nastolit opatření ke snížení spotřeby sacharidů a některé země si vytýčily až 50% snížení spotřeby sacharózy. Cesty jsou různé, od propagace přes nejrůznější „cukerné daně“ až k restrikcím – třeba zákazu prodeje ve školách či u škol.

Vědecká konference: V centru pozornosti je digitální transformace a inovativní péče

Vědecký program kongresu FDI 2024 byl jedním z nejobsáhlejších v historii FDI a nabídl více než 200 zasedání, která se zabývala širokou škálou témat, od nejmodernějších technologií v zubním lékařství až po iniciativy v oblasti veřejného zdraví zaměřené na prevenci onemocnění ústní dutiny.

Vědeckým zasedáním dominovalo několik klíčových témat:

  • Telekonzultace a e-Health. Tato jednání zdůraznila, jak mohou vzdálené stomatologické konzultace řešit překážky v péči, zejména ve venkovských oblastech. Případové studie z regionů, jako je subsaharská Afrika a jihovýchodní Asie, ukázaly, jak byl tento model úspěšně zaveden, aby spojil pacienty se specialisty a zkrátil čekací doby na diagnózu a léčbu. Tedy není to jen výsada bohatých zemí, kde tyto služby už platí zdravotní pojišťovny – typicky Kalifornie. Čína představila osobní „appku“ do mobilního telefonu obsahující všechna medicínská data pacienta včetně všech rentgenů a fotografií, což je skvělé pro návaznost léčby. Ale „velký bratr“ zároveň dobře ví, kolik kdo provádí výkonů a s jakou úspěšností.
  • Umělá inteligence a digitální stomatologie. V prezentacích odborníků, jako je Dr. Hiroshi Nakamura z Japonska a Dr. Carla Martinez z Brazílie, bylo zkoumáno, jak diagnostické nástroje využívající umělou inteligenci přinášejí revoluci v zubní péči a umožňují přesnější hodnocení stavů, jako je zubní kaz a parodontální onemocnění. Tato zasedání se zabývala také etickými aspekty umělé inteligence v klinickém prostředí.
  • 3D tisk a pokročilá protetika. Dr. Francesca Lombardi z Itálie a Dr. Samuel Tan ze Singapuru vedli workshopy, na nichž demonstrovali, jak technologie 3D tisku mění záchovnou stomatologii a umožňuje lékařům vytvářet implantáty a protetické práce na míru, které jsou přesnější a specifičtější pro pacienta. Tato technologie slibuje zlepšení výsledků léčby a zkrácení doby rekonvalescence.

Na klíčovém plenárním zasedání s názvem „Budoucnost globální stomatologie v digitálním světě“ vystoupil panel odborníků, kteří diskutovali o tom, jak digitální zdravotnické technologie mění prostředí poskytování stomatologické péče. Jejich zasedání zdůraznilo rostoucí potřebu integrace digitálních technologií do městských i venkovských systémů zdravotní péče, zejména v době, kdy se svět přizpůsobuje postpandemickým výzvám.

V silné celosvětové konkurenci odborníků se představil v rámci FDI Young Dentists Forum náš kolega MDDr. Jan Stibal, kterého do této sekce nominovala ČSK a jehož ze zaslaných nominací vybral Výbor pro vzdělávání FDI. Vystoupil s přednáškou „Interdisciplinary therapy in adolescents and young adults with developmental dental disorders and multiple agenesis“ a nepochybně šlo o úspěšný vstup do velkého světa světových přednášejících.

FDI Dental Expo: Představení budoucnosti inovací v zubním lékařství

Souběžně s vědeckou konferencí probíhala v istanbulském kongresovém centru výstava FDI Dental Expo, která byla hlavní atrakcí a hostila více než 300 vystavovatelů z celého světa. Veletrh Expo poskytl odborníkům prostor pro seznámení se s nejnovějšími inovacemi v oblasti stomatologického vybavení, materiálů a technologií a umožnil jim na vlastní kůži poznat budoucnost stomatologie.

Na veletrhu Expo byla představena široká škála produktů a technologií, například:

  • Pokročilé systémy CAD/CAM. Digitální řešení pro záchovnou stomatologii, která zvyšují přesnost a efektivitu výroby korunek, můstků a implantátů.
  • Biomateriály pro minimálně invazivní výkony. Nové materiály určené ke zlepšení výsledků při rekonstrukčních a estetických výkonech, s ukázkami od předních společností.
  • Laserová stomatologie. Pokročilé laserové systémy pro aplikace v měkkých a tvrdých tkáních, které nabízejí zubním lékařům minimálně invazivní přístup k parodontologickým, endodontickým a chirurgickým zákrokům.

Tyto inovace podtrhly důraz kongresu na roli nových technologií při zlepšování péče o pacienty a klinických pracovních postupů. Díky vystavovatelům z celého světa Expo zprostředkovalo cenné příležitosti k navázání kontaktů, což účastníkům umožnilo výměnu znalostí a prozkoumání potenciální spolupráce. A neztratil se ani český vystavovatel Herbadent.

Závěr: Nová éra globální stomatologie

Světový stomatologický kongres FDI 2024 v Istanbulu byl zásadní událostí, která znamenala posun směrem k větší inkluzivitě a inovacím v globální stomatologii. Zvolení vedoucích představitelů z globálního Jihu, schválení politiky telekonzultací a důraz na digitální zdraví odrážejí rostoucí vliv rozvíjejících se ekonomik na utváření globální politiky ústního zdraví. Při pohledu do budoucnosti je zřejmé, že integrace digitálních nástrojů bude i nadále hnací silou při transformaci způsobu poskytování péče, která bude efektivnější a spravedlivější pro pacienty na celém světě.

Česká delegace, která v Istanbulu zastupovala ČSK ve složení MUDr. Štěpánka Bálková, MUDr. Robert Houba, Ph.D., a doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., je zvědavá, jak se připraví příští kongres, který proběhne v Šanghaji v roce 2025. Doufáme, že do této sice vzdálené, ale turisticky a technologicky zajímavé destinace, vycestuje i řada zubních lékařů z ČR načerpat nové poznatky.

Poznámka redakce:

K pojmům „globální Sever a globální Jih“

Jde o pojmy používané k seskupení zemí na základě jejich socioekonomických a politických charakteristik: globální Sever označuje ty technicky a sociálně dobře rozvinuté země, které se v zásadě nacházejí v Severní Americe a Evropě, globální Jih označuje různé země světa, které jsou někdy označovány také jako „rozvojové“, „méně rozvinuté“ nebo „zaostalé“. Mnoho z těchto zemí – i když zdaleka ne všechny – se nacházejí na jižní polokouli, převážně v Africe, Asii a Latinské Americe.

Kongresu FDI 2024 se za ČSK zúčastnili členové představenstva (zleva) MUDr. Robert Houba, Ph.D., MUDr. Štěpánka Bálková, doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. Naše vlajka sice visela obráceně, ale počtem pěti přednášek jsme se jako stomatologové i funkcionáři neztratili.
V rámci FDI Young Dentists Forum přednášel náš český zástupce MDDr. Jan Stibal.
Příští Světový stomatologický kongres FDI se bude konat v Šanghaji ve dnech 9. – 12. 9. 2025. Plán: 100 sekcí a 35 000 účastníků. Určitě velká motivace jet se na něj podívat!

12. 10. 2024

LKS 10/2024

LKS. 2024; 34(10): S140 – S141

Autor:

Fotografie

  • Roman Šmucler
  • Štěpánka Bálková
  • Internetový zdroj

Rubrika:

Téma: