LKS časopis

Recenzovaný časopis
České stomatologické komory

elektronická verze

ISSN 1210-3381 (Print)
ISSN 2571-2411 (Online)

ČSK
Aktuální číslo
Rubriky
Témata
Autoři

Prezident ČSK doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., pro vás ve spolupráci s redakcí zpracoval následující informace:

Letní jednání Komory se soustředila především na dotažení novely zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Horké téma posledního roku, které jsme mnohokrát řešili i na stránkách časopisu LKS, zejména s ohledem na zásadní změny spojené se „zákazem“ amalgámu. Jarní sněm ČSK vybral z několika variant možné úhrady tu, která zachovává přímo hrazenou variantu ošetření nejenom v konzervační stomatologii, ale i v související endodoncii a u některých protetických ošetření. Komora a její představenstvo vzalo tento závazek vážně. Na všech jednáních jsme prosazovali vizi sněmu ČSK vyjádřenou ve Špindlerově Mlýně. A tak nás velmi těší, že ke konci srpna legislativní materiál, tak jak byl odsouhlasen nejprve zdravotními pojišťovnami, následně i Ministerstvem zdravotnictví a jak pokračuje v legislativním procesu, takřka stoprocentně kopíruje variantu vybranou sněmem ČSK. V zásadě by tedy po „zákazu“ amalgámu měl pokračovat současný systém, kdy bude existovat přímo hrazená varianta pro pacienty a zároveň bude možné nabízet nadstandardní ošetření. Endodoncie by měla být zachována po premoláry v základním provedení a měly bychom mít pro nejchudší pacienty i základní protetické práce. Nepochybně se jedná o velký úspěch vize odborníků ČSK, kteří vše připravili a vymysleli, a politického vyjednávání představenstva ČSK.

Velmi „houstne“ situace na poli ambulantní medicíny. Celé vyjednávání o úhradách pro rok 2025 se v průběhu uplynulých měsíců neslo v zajetí nevyřčené hrozby, že velká část peněz na rok 2025 nebude rozdělena. Ale že bude tak, jak v loňském roce, po nějaké protestní akci nemocničních lékařů opět dána do platů této části medicíny. Nikdo nic nenamítá proti navýšení příjmu lékařů, sester. Ale není prostě možné, aby se zvyšovaly úhrady jenom v nemocnicích, a to zejména v situaci, kdy už mnoho a mnoho let, což není všeobecně známé, počet výkonů provedených v nemocnicích klesá. Velmi špatně se to projevuje v pediatrii. Mladí kolegové jsou, pochopitelně, raději v nemocnici s obložností 10 – 30 %, než aby šli na venkov do ambulance s přeplněnou čekárnou. Důsledkem je rozpad základní péče mimo velká města. Při tom sledujeme, jako všude ve světě, stále větší a větší zatížení ambulantního sektoru tak, jak moderní medicína umožňuje v něm ošetřovat více onemocnění a zároveň pacienti chtějí mít léčbu co nejblíže svému bydlišti. Celé léto jsme jednali v Koalici soukromých lékařů se zástupci praktických lékařů, praktických lékařů pro děti a dorost, ambulantních specialistů a gynekologů a výsledkem jsou protestní dopisy, žádosti o jednání s ministrem zdravotnictví a na podzim nejsou vyloučeny ani rozsáhlé protestní akce. Je těžké se smířit s tím, že neustále rostoucí ambulantní část medicíny, která je navíc nejefektivnější, je podfinancována proto, aby se udržela často velmi málo obsazená oddělení v některých lokálních nemocnicích.

Blíží se Pražské dentální dny, pro něž je připravena velká řada novinek. Jsme velmi rádi, že se poměrně rychle PDD 2024 vyprodávají. Postupně začínáme chystat i podzimní a zimní vzdělávací akce. Komora pracuje na návrhu smlouvy a dalších dokumentech pro světovou stomatologickou organizaci FDI v souvislosti s naší pokračující kandidaturou na pořádání světového kongresu, ideálně v roce 2026. Doufáme, že se nám přes léto podařilo vytvořit si náskok pro nabité podzimní a zimní měsíce, kdy čas poběží opravdu velmi rychle.

Srpen ukončíme tiskovou konferencí, která bude prezentovat náš materiál ke změně zákona č. 95/2004 Sb., výsledky průzkumu „pacientů bez stomatologa“ a prozatímní výsledky jednání o zákonu č. 48/1997 Sb. (více na protější str. 133).

O zářijovém jednání představenstva ČSK budeme informovat v následujícím LKS č. 10/2024. Další pravidelné zasedání představenstva ČSK je plánováno na 11. 10. 2024.