Trendy v rozvoji protetiky a jejich odraz na kongresu Evropské protetické asociace 2015 v Praze
3. – 5. 9. 2015, Praha
Trendy v rozvoji protetiky jsou pravidelně diskutovány na sympoziích Evropské protetické asociace (EPA – European Prosthodontic Association). Ta se na svém posledním 39. výročním kongresu v Praze ve dnech 3. – 5. září 2015 zabývala tématem „Implants Hand in Hand with Conventional Prosthodontics“, dále výhledy protetiky do budoucna a také možnostmi ošetření.
EPA 2015 v Praze
Pražský 39. výroční kongres EPA 2015 organizovala Česká společnost protetické stomatologie ve spolupráci s Českou stomatologickou komorou a záštitu nad ním převzal rektor Univerzity Karlovy (průřez hlavními momenty kongresu najdete ve fotoreportážích na předchozí dvoustraně S96 – S97 a na str. S102 v rubrice Fotoalbum).
Během tří dnů zazněly přednášky v těchto hlavních tematických okruzích:
- Implantáty a klasická protetika: přátelé či nepřátelé?
- Mezioborová spolupráce, ošetřování pacientů s parodontopatiemi
- Protetika a mladí pacienti
- Protetika a senioři
- Nové trendy v materiálech a technologiích
- Výuka protetiky: obtížná či jednoduchá?
- Zajímavá kazuistická sdělení
Oblast protetické stomatologie v současnosti řeší řadu specifických problematik, nad nimiž se zamýšlejí odborníci z celého světa. Věříme, že pražský kongres významně přispěl k odpovědi na zásadní otázku: Kam kráčíš, protetiko?
Hledání odpovědí
Pozorujeme-li vývoj stomatologické protetiky v posledních desetiletích, musíme říci, že se obor díky novým technologiím a materiálům posunul výrazně vpřed. Zaznamenaly obdobné změny i ostatní obory stomatologie? Má některá specializace výsadní postavení? Stagnuje některý z oborů? Jaké jsou perspektivy rozvoje protetiky? Dokáže prevence „uchovat“ funkční chrup na celý život? Otázek je mnoho, na některé je obtížné uspokojivě odpovědět, na některé z nich odpovědět nedokážeme.
Rozvoj stomatologické protetiky tak závisí především na potřebách pacientů, jejich socioekonomických podmínkách na jedné straně, a na straně druhé na potenciálu oboru, jeho technických, materiálových a lidských zdrojích. Trendy rozvoje protetiky jsou určovány vzájemným působením těchto faktorů. Setkáváme se s názory, že tempo rozvoje klasické protetiky se zvolnilo a že řešení velkých defektů chrupu pomocí i velmi sofistikovaných snímatelných náhrad je v době rozvinuté dentální implantologie téměř obsolentní, resp. jde o „sociální“ řešení. Můžeme zaslechnout, že „Prosthodontics is not sexy“.
CAD/CAM technologie
Před více než dvaceti lety do protetiky vstoupila revoluční vlna ve znamení zubních náhrad zhotovovaných CAI/CAD/ CAM technologiemi. A to vše často ve spojení s dentálními implantáty. Pro pacienty to znamená nabídku ošetření vyšší funkční i estetické úrovně, a tudíž možnou lepší kvalitu života z pohledu orálního zdraví.
CAI (computer aided impressions) – počítačem získané neboli virtuální otisky – jsou ve skutečnosti počítačem získané irtuální modely situace. Ve fixní protetice jsou již od 80. let minulého století laděny od 2D do 3D kvality a moderní zařízení si již dokážou poradit i s přesným rozlišením okraje preparace zubu v těsném kontaktu s gingivou. CAD/ CAM metody ve fixní protetice jsou s ohledem na výslednou kvalitu ošetření uspokojivě vyřešeny. Domněnka, že pro zhotovení částečných snímatelných náhrad budou tyto technologie nevhodné, je již dávnou minulostí. CAD/CAM systémy zvládají vyrobit frézováním nebo sintrováním velice tvarově komplikované a současně gracilní konstrukce ze všech typů hlavních materiálů.
Ve snímatelné protetice, pokud jde o celkové zubní náhrady, je situace odlišná. Úskalím je zde přenos informace o rezilienci měkkých tkání protézního lože, jeho rozsah s ohledem na extenzi baze náhrady, resp. CAI/CAD/CAM systémy ještě nedokážou zvládnout „funkční otisky V současné době jsou ve světě systémy umožňující zhotovení celkových náhrad z virtuálních otisků. Dokážou vyfrézovat bazi snímatelné náhrady z továrně zhotoveného bloku bazálního polymeru, ale umělé zuby jsou k bazi fixovány manuálně zubním technikem.
Jaké výhody a nevýhody nabízí uvedený systém? Velkým přínosem je úspora ordinačního i laboratorního času včetně materiálu, minimalizace rizika přenosu infekce, vyšší pevnost a nižší porozita baze náhrady a snadné kopírování protézy. Nevýhoda postupu je riziko deformace v oblasti okrajového uzávěru baze náhrady při zpřístupnění fornixu během skenování. Další nevýhodou může být stejná tloušťka baze náhrady, problém s individuální potřebou podepření rtů a tváří a postavením frontálních zubů s ohledem na estetické a fonetické požadavky a nemožnost vyzkoušení modelu náhrady. Kvalitní snímatelné protézy plně vyhovující z funkčního i estetického hlediska si zatím stále žádají individuální přístup jak v ordinaci, tak v zubní laboratoři. Um zubního technika by se i v budoucnu měl zaměřit především na individuální ztvárnění celé zubní náhrady, zatímco stroje řízené počítačem s vyspělým softwarem by měly osvobodit tvůrčího ducha od namáhavé a často i zdraví a pracovní prostředí zatěžující práce. Zde ještě systémy CAI/CAD/CAM v oblasti snímatelných náhrad mají hodně prostoru k dalšímu rozvoji.
CAD/CAM technologie současně s propracovanou CBCT vyšetřovací technikou dokážou koordinovat zavádění dentálních implantátů do čelistí s přesným 3D zpracováním keramiky, kovů i plastů pro zubní náhrady nesené implantáty. Trendem jsou v současné době estetické materiály pro CAD/CAM zpracování, které kombinují keramiku s polymery.
Dentální implantáty
Skutečnost, že kvalitní endodontické ošetření zubu se spolehlivou rekonstrukcí zubní korunky dokáže snížit počet indikací k extrakcím, resp. že mezery chrupu doplňujeme za pomoci dentálního implantátu, vede některé kolegy ke skeptickým postojům ve vztahu ke snímatelným náhradám. Nezanedbatelným hlediskem zde může být i ekonomický aspekt plynoucí z porovnání ceny ošetření snímatelnou náhradou a s implantáty.
Realita podpořená statistickým šetřením, jak zaznělo na přednáškách EPA, však ukazuje na překvapující zjištění: např. jen 10 % ze všech defektů chrupu, které by mohly být řešeny s implantáty, je skutečně za jejich podpory ošetřeno. Další zajímavou informací je údaj, že třetina pacientů ošetřených celkovými snímatelnými náhradami je s nimi spokojená a nežádá ošetření s implantáty, i když nemá ekonomické ani zdravotní limity. Je zřejmé, že klasická či konvenční protetika s korunkovými, můstkovými a snímatelnými náhradami je stále žádaná. Celková ztráta chrupu se posouvá do vyšších decennií a mohlo by se zdát, že požadavky na ošetření celkovou náhradou se budou snižovat, zvláště s ohledem na komfortnější ošetření s implantáty.
Stárnutí populace
Demografické trendy v Evropě ukazují na rychlé a masové stárnutí populace, které nám, stomatologům, přinese vyšší požadavky na ošetřování seniorů. Často se bude jednat o zbytkový chrup se sníženým biologickým faktorem – s výraznou atricí i abrazí, se sníženou výškou skusu a s parodontopatiemi. Přibude i bezzubých pacientů, a to ve vyšším seniu. Gerontostomatologie se již ve světě stala žádanou oblastí oboru. V našem regionu se klasická protetika spojená se ztrátou většího počtu zubů posunuje k pacientům stále vyšších věkových kategorií. Na tuto skutečnost by měli být dobře připraveni mladí kolegové.
Evropská protetická asociace na svých výročních konferencích v posledních letech na problematiku ošetřování seniorů poukazuje. Upozorňuje na úskalí a specifika terapie u lidí s diagnózami v oblasti somatických i psychických chorob, podává návod, jakým způsobem seniory ošetřovat, zvláště ty postižené demencí. Doporučuje kritéria vhodnosti ošetření s dentálními implantáty a druhy zubních náhrad, které jsou vhodným řešením v seniorském věku. Potřeba rekonstrukce větších defektů zubních oblouků se oddaluje do vyšších věkových kategorií s přímou úměrou účinné prevence a kvalitou orální hygieny.
Evropská protetická asociace
EPA se kromě pořádání kongresů a vydávání časopisu European Journal of Prosthodontics and Restorative Dentistry rovněž ve své činnosti zabývá kvalitou vzdělání v protetice. Podporuje také mladé nadané kolegy, kteří se zabývají protetickou problematikou, a formou grantů jim umožňuje prezentovat výsledky své práce na mezinárodním poli.
Další informace včetně EPA 2015 Abstract Book (ISBN 978-80-260-8581-2) v elektronické podobě jsou na webových stránkách: www.epa2015.cz, www.epadental.org, www.protetickaspolecnost.cz.
Fotogalerie
19. 10. 2015
Print: LKS. 2015; 25(10): S98 – S99
Autoři:
Fotografie
- Ladislav Šolc
Rubrika:
Téma: