LKS časopis

Recenzovaný časopis
České stomatologické komory

elektronická verze

ISSN 1210-3381 (Print)
ISSN 2571-2411 (Online)

ČSK
Aktuální číslo
Rubriky
Témata
Autoři

Dne 9. 11. 2024 se v přednáškových prostorách Ústavu molekulární genetiky AV ČR v Praze konala výjimečná vzdělávací akce pořádaná Českou endodontickou společností (ČES). Akce s názvem „Vybrané kapitoly z pedostomatologie“ představovala pro ČES neobvyklý krok, protože se zaměřila na oblasti, které přesahují tradiční rámec endodoncie.

Dr. Hubertus van Waes z Curychu zaujal podnětnou přednáškou s řadou závažných pedostomatologických témat.

Lektorem byl Dr. Hubertus van Waes, dlouholetý vedoucí dětského stomatologického oddělení na univerzitě v Curychu, autor mnoha odborných publikací v oboru pedostomatologie.

Dr. van Waes se ve svých přednáškách zaměřil na poruchy prořezávání zubů, vývojové anomálie, dětskou stomatochirurgii, MIH, traumatologii zubů u dětí a transplantace zubů. Tato témata zaujala přítomné posluchače a vyvolala řadu zajímavých diskuzí, které svědčily o vzrůstajícím zájmu o problematiku dětské stomatologie.

Akce kromě endodontistů přilákala i odborníky z dalších oblastí stomatologie, například ortodontisty, pro které jsou tato témata obzvlášť zajímavá. Setkání opět zdůraznilo význam multioborové spolupráce a komplexního přístupu při ošetřování dětských pacientů, zejména u vážnějších úrazů stálých zubů, jako je avulze. V těchto případech je prioritou replantace zubu, pokud je to možné.

Prognóza zubu závisí na čase mimo zubní lůžko a na typu „transportního média“. Zatímco v mléce nebo potravinové fólii buňky přežijí asi dvě hodiny, ve speciálním roztoku až 24 hodin. Tento roztok by měl být součástí vybavení ordinace. Před replantací se doporučuje zub na 30 minut ponořit do roztoku, což umožní jeho očištění a přípravu na výkon. Pokud replantaci sami nezvládneme, lze pacienta s uloženým zubem odeslat na specializované pracoviště bez zhoršení prognózy.

Šance na regeneraci pulpy existuje jen u zubů s raným stadiem vývoje kořene a krátkým pobytem mimo lůžko. Ve většině ostatních případů je nutné do několika dnů zahájit endodontické ošetření. Odumření buněk na povrchu kořene často vede k ankylóze, což v období růstu vyžaduje odstranění zubu. V těchto situacích je mezioborová spolupráce klíčová.

Navzdory intenzivnímu programu v rámci celodenní přednášky Dr. van Waese bylo zřejmé, že obor pedostomatologie nabízí mnoho dalších témat, která stojí za pozornost. Velký zájem účastníků možná povede k tomu, že Česká endodontická společnost v budoucnu podobnou akci opětovně uspořádá.

MUDr. Hana Zallmannová, která přišla s nápadem Dr. van Waese pozvat, k tomu uvedla: „Doktor van Waes je mimořádně zkušený specialista, zároveň praktik, který stojí nohama na zemi, a navíc velmi milý člověk. Jsem moc ráda, že přijal naše pozvání. Věřím, že přednášky byly pro všechny zúčastněné přínosné, což potvrzuje zpětná vazba. Doufám, že se nám podaří pana doktora van Waese přivítat i při dalších příležitostech.“

Všichni účastníci si do svých praxí odnesli dárek od firmy Dentamed – roztok na přechování vyraženého zubu před jeho replantací.

Věříme, že nabyté poznatky najdou uplatnění v každodenní praxi a přispějí k ještě lepší péči o dětské pacienty.

Pozvání švýcarského odborníka na vzdělávací akci ČES iniciovala MUDr. Hana Zallmannová.

18. 1. 2025

LKS 01/2025

LKS. 2025; 35(1): S4

Autor:

Fotografie

  • Archiv ČES

Rubrika:

Téma: