František Nessel, Georg Carabelli a počátky ortodoncie
Ze sbírek Muzea historie zubního lékařství, Zschadrass, SRN
Téma historie ortodoncie jsme už v různých souvislostech přinášeli v minulosti (LKS 2/2014, 6/2015 a 3/2016). Tentokrát připomeneme i jméno František (nebo, chcete-li, Franz) Nessel, který se ve své univerzální stomatologické práci také zabýval ortodoncií.
Narodil se 20. 3. 1803 v Praze. Ve Vídni vystudoval medicínu a stal se chirurgem. Mezi jeho učitele patřil významný maďarský zubní lékař, vídeňský profesor Georg Carabelli (původem Maďar Karabély György).
František Nessel se po studiích vrátil do Prahy a během let získal pověst uznávaného zubního lékaře. Již v r. 1827 vypsal nepovinné přednášky ze zubního lékařství. V r. 1840 vydává svoje první dílo Handbuch der Zahnheilkunde, tedy Příručku zubního lékařství. A v předmluvě s úctou píše právě o svém učiteli Carabellim. Ten bohužel svoje odborné dílo nemohl dokončit pro velkou vytíženost ve své zubní praxi, a tak se František Nessel cítil být jeho následovníkem a chtěl jeho myšlenky předat čtenářům.
Ve své první knize prof. František Nessel popisuje narovnání šikmo stojících zubů a příslušné „strojky“ k nápravě tohoto stavu. Vše je zdokumentováno na litografiích, které prof. Nessel dal zhotovit prof. Erichem Lepierem. Na jedné z nich ukazoval totožné zařízení, které pochází od Pierra Faucharda z r. 1756 (ten ale není přímo jeho autorem, zařízení existovalo už dřív). Jednalo se o vestibulární kovový pruh ideálního průběhu, ke kterému byly zuby přitahovány ligaturami. Na další litografii je prezentováno, jak se narovnávaly zuby pomocí zlaté fólie. Dále Nessel prezentuje tzv. Carabelliho strojek, a to nejen textem, ale i řadou ilustrací. S hrdostí tedy konstatujme, že profesor František Nessel u nás jako první o této už tenkrát poměrně rozsáhlé oblasti zubního lékařství publikoval významné poznatky.