Více než tři čtvrti milionu exponátů, jež pro náš obor uchovává Muzeum historie zubního lékařství v německém Zschadrassi, už čistě statisticky dává reálnou šanci uvidět tu zcela unikátní, někdy dokonce senzační věci. Některé sbírkové předměty zaujmou jen specialisty – ať už zubní lékaře, zubní techniky nebo například rentgenology. Mnohé exponáty však vyzařují ono kouzlo starých časů, jemuž nelze odolat. Zasáhne každého, včetně laiků či náhodných návštěvníků muzea. Takový skvost nepochybně představuje jedinečná vědecká dokumentace, jejímž autorem je vídeňský dentista Karl Draeger.
Tato světově nejrozsáhlejší kolekce vznikala čtyři desetiletí – v rozmezí let 1925 až 1965. Na zhruba tisícovce výukových lepenkových desek ve velikosti 224 x 172 mm je nashromážděno kolem 15 000 lidských zubů, jež jsou vědecky tříděny a samozřejmě odborně popsány. Karl Draeger na jednom exponátu poznamenal, že pro celou sbírku čerpal z přibližně 100 000 extrahovaných zubů! Kolik času asi bylo věnováno vytvoření této úžasné sbírky? To už dnes nikdo nezjistí – v němém úžasu se už jenom budeme kochat velkolepostí výsledku této vědecké práce. Se vznikem sbírky jsou spojené nesčetné spisy a dopisy sahající do celé Evropy, které se naštěstí zachovaly, takže můžeme rekonstruovat vznik a růst sbírky. A sklonit se před obrovskou pílí a invencí Karla Draegera.
Karl Draeger se spřátelil s prof. Ambrosem, učitelem na vídeňské škole dentistů. Prof. Ambros podporoval Draegera a po jeho smrti zachoval sbírku, až se dostala před třemi roky k nám do vědeckého centra muzea.
Něco podobného a srovnatelného jsme dosud v našem oboru nikde jinde nenašli. Víme o tom, že sbírka prof. dr. Friedricha Busche svého času obsahovala 7500 zubů zhruba na 160 deskách. Z toho se však dodnes dochovalo bohužel pouze 176 zubů na osmi deskách. Jistě se právem můžeme domnívat a těšit, že existují další, dosud neznámé a neobjevené sbírky. Sotva však takového mimořádného rozsahu. O to víc náš skromný německo-český autorský „stomatologický tým“ těší, že k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším patří sbírka na pražské univerzitě, tedy ta, kterou zřejmě mnozí z vás znají z reprezentativní expozice Stomatologického muzea prof. Jana Jesenského 1. LF UK v Praze.
Redakce děkuje za odbornou konzultaci a překladatelskou spolupráci as. MUDr. Magdaleně Koťové, Ph.D.
Poznámka k fotografickým ukázkám exponátů: Fotografie na dvoustraně přinášejí ukázky, často detaily ze souboru dentálních anomálií. V popiscích pracujeme s překladem soudobého německého textu, který může být z hlediska dnešní diagnostiky a terminologie zastaralý.